Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AİHM'den Türkiye'ye ağır tazminat

  A.A.
  10 Ocak 2012 - 16:11Son Güncelleme : 10 Ocak 2012 - 16:13

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, daha önce esasa ilişkin kararını verdiği davada Türkiye'nin Kıbrıslı 13 Rum vatandaşına yaklaşık 20 milyon 830 bin euro ödemesini kararlaştırdı.

  Kıbrıslı Rum Lordos ve 12 arkadaşının 1990 yılında yaptığı ortak başvuruyla ilgili 2010 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen kararda “Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunmasıyla aile ve özel yaşam hakkıyla ilgili maddeleri ihlal ettiğine” hükmedilmişti.

  AİHM bugünkü kararında, 13 kişiye 100 bin ile 8 milyon arasında değişen maddi tazminatlar ödenmesini ve toplam mahkeme masrafı olarak 15 bin euro ödenmesini kararlaştırıldı.

  Başvuru sahipleri, Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından Maraş bölgesindeki evlerine ve taşınmazlarına ulaşamadıkları gerekçesiyle AİHM'ye başvurmuştu.

  BUNDAN SONRAKİ DAVALARA AİHM BAKMAYACAK

  AİHM, 2010 tarihinde Kıbrıslı bir Rum vatandaşını açtığı davada, artık KKTC'de kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu'nu Kıbrıslı Rumlar için "etkin iç hukuk yolu" olarak tanıdığını bildirmiş ve gündemindeki yaklaşık bin 400 Rum başvurusunu bu komisyona gönderilmesi görüşünü benimsemişti.

  AİHM, bu davadan önce baktığı Kıbrıslı Rumların şikayetleriyle ilgili davalardaysa kendisinin kararı vereceğini bildirmişti. AİHM'in bugün açıkladığı Lordos ve arkadaşlarıyla ilgili dava, bu konudaki son dava olma özelliğini taşıyor.

  KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu, bundan sonraki Rum vatandaşlarının açtıkları davalara karar verecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı