Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AİHM'den, iş bırakan memur lehine karar

  A.A
  18 Temmuz 2007 - 12:33Son Güncelleme : 18 Temmuz 2007 - 12:34

  Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Bedri Tekin, köprülerdeki iş bırakma eylemi sonrasında ücretsiz geçiş nedeniyle sendikanın 1998 yılında ödediği 70 milyar liralık (70 bin YTL) cezayla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AHİM) lehlerine karar verdiğini bildirdi.

  Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, kamu çalışanlarının tamamının maaşlarının düşük olduğunu, ancak örgütlü oldukları Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile bağlı/ilgili genel müdürlüklerde çalışanların maaşlarının daha da düşük olduğunu belirtti. Bu durumu onlarca kez kamuoyu ile paylaştıklarını, eylemler gerçekleştirdiklerini anımsatan Tekin, taleplerinin görmezden gelindiğini, cezalar aldıklarını ifade etti.

  Kamuoyunun son dönemde kendilerini otoyol ve köprülerde iş yavaşlatma eylemleriyle tanıdığını dile getiren Tekin, şunları kaydetti:

  “Daha önce iş bıraktığımızda vatandaşlar Fatih ve Boğaziçi Köprüsü'nden ücretsiz geçmişlerdi. Araçların ücretlerini çalışanlardan tahsil etmek istediler. Bu cezayı Yapı-Yol Sen ödedi (1998 yılında 70 milyar lira). Ödenen ceza sendikamızın maddi gücünü çok aşan bir ceza, bu nedenle otoyol ve köprülerde iş bırakma değil, iş yavaşlatma eylemi gerçekleştiriyoruz. Ama iç hukuk yolları tüketildikten sonra, konu AİHM'e götürüldü. 'AİHM'deki davayı kazanacağız ve bundan sonra iş bırakma eylemi yapacağız, vatandaşlar otoyol ve köprülerden ücretsiz geçecekler' demiştik. AİHM'de açılan davada oy birliği ile haklı olduğumuza karar verildi.”

  “TOPLU EYLEM DOĞAL”

  AİHM kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. maddesi gereği, Türkiye Cumhuriyeti'nin sendikal hak ve özgürlükleri garanti ettiği, bunun da toplu pazarlık ve toplu eylem hakkını içerdiğinin belirtildiğini ifade eden Tekin, kararda, “ancak devletin bu taahhüdüne uygun olarak davranmadığının, iç düzenlemelerini buna göre yapmadığının” bildirildiğini kaydetti.

  Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kararda, çalışanların ILO'nun 87 sayılı sözleşmesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde sözü edilen hak ve özgürlükleri kullanmasının doğal olduğu, devletin kamu çalışanları ile olan ilişkisi nedeni ile kamu çalışanlarının toplu eylem yapmalarının doğal olduğunu belirtmekte ve daha önce sendikamız tarafından ödenen 33 bin 650 avronun Avrupa Bankası faiz oranı uygulanarak geri ödenmesine karar vermektedir. Ayrıca 12 bin 600 avro da manevi tazminat ödenmesine karar vermiştir. Kararda, bu kararın son karar olduğu, tarafların buna itiraz edemeyeceği ve en geç 3 ay içerisinde uygulanması gerektiği belirtilmektedir.”

  “GREV HAKKI ÖNÜNDE ENGEL YOK”

  Bedri Tekin, AİHM kararının, iç hukukta düzenleme yapılmasa da kamu çalışanlarının grev yapabileceğini gösterdiğini belirtti.

  Kararın grev haklarının önünde hiçbir engel bulunmadığını bir kez daha gösterdiğini savunan Tekin, “22 Temmuz seçimleri sonrası iktidar bu hakkı görmezden gelemez. KESK'te 15 Ağustosta başlayacak olan toplu görüşme döneminde toplu sözleşme ve grev hakkı bulunduğunu bilerek davranacaktır” dedi.

  “SEÇİMDEN SONRA İLK EYLEM KÖPRÜLERDE OLABİLİR”

  İnsanca yaşanacak bir ücret elde etmesi ve gişe memurlarının çalışma koşullarının düzeltilmesi için başlatmış oldukları mücadele programını genel seçimlerden sonra da sürdüreceklerini bildiren Tekin, “Taleplerimiz konusunda acil adım atılmadığı takdirde yapacağımız ilk eylemde köprüleri boşaltacağız, araçlar ücretsiz geçecek. 22 Temmuzdan sonra siyasi iktidar, ilk olarak kamu çalışanlarının sendikal haklarını, toplu sözleşme hakkını, grev hakkını görmek zorundadır” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı