Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AİHM tutarsız kararlar almakla eleştiriliyor

  Wall Street Journal
  16 Aralık 2009 - 00:36Son Güncelleme : 16 Aralık 2009 - 12:06

  Avrupa’daki devlet okullarında dini şartlara göre giyinen öğrencilerin okuldan atılmasına izin veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, son dönemde verdiği kararların birbiriyle tutarsız olmasıyla eleştiriliyor.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), geçtiğimiz aylarda Avrupa okullarında getirilen dini yasaklamalar konusunda farklı farklı kararlar aldı. Mahkeme, İtalya’nın okul duvarlarına haç asma kararına karşı çıktı ve Fransa’nın devlet okullarında dini şartlara göre giyinilmesini yasaklamasını destekledi. Mahkeme aynı zamanda, Türkiye’deki bir üniversitenin başörtüsüne yasak getirilmesi kararını da onayladı.

  Wall Street Journal gazetesinde, ABD ve dünya genelindeki davalarda farklı din gruplarını temsil eden The Becket Fund’un ulusal dava takibi direktörü Luke Goodrich’in  Europe's Religion Delusion (Avrupa’nın Din Yanılgısı) başlığıyla kaleme aldığı bir makalede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Avrupa’daki okullarda görülen dini yasaklamalara karşı tutarsız bir tavır sergilediği belirtildi.

  Makalede, uluslararası bir anlaşmaya göre,Avrupa Konsey’indeki 47 ülkenin insan hakları davalarında bağlayıcı bir otorite kullanma hakkı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kıtada gerçekleşen son davalarda takındığı tutarsız tavrın arkasındaki nedenler sorgulandı.

  “MAHKEME DİNSEL İFADEYİ TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR”

  Mahkemenin dinsel ifadeleri, sosyal faydadan ziyade, demokratik toplum için bir tehdit olarak görmesinin tutarsızlığının arkasındaki temel nedenlerden biri olarak gösterildiği analize göre, laikliğin AİHM’nin kendi sözleriyle, “demokratik değerlerin güvencesi”, “hürriyet ve eşitliğin buluşma noktası” olarak tanımlanmasından dolayı, mahkeme laiklik tehdidi olarak kabul ettiği bütün davaları destekliyor.

   

  Türkiye’deki Müslüman öğrenci olayında, başörtüsü ülkede laikliğe tehdit olarak algılanacağından, yasak desteklendi. Benzer şekilde, Fransa’daki davada da devlet okullarında başörtüsü takılması, diğer öğrencileri rahatsız edip, toplumda huzursuz yaratacağından yasağa karşı çıkmadı.

   

  Goodrich’e göre, AİHM’nin İtalya’da okullara haç asılmasına karşı çıkmasının nedeni de toplumda huzursuzluk çıkması olasılığı. Mahkeme’nin inancına göre, duvarlarda asılı olan haçlar dini inancı olmayan öğrencileri rahatsız edebilir.

   

  AİHM HUKUKU ZORLAŞTIRIYOR

  Dünya genelinde dinin bir tehdit olarak kabul edildiği görüşünün yaygınlığına dikkat çekilen makalede, dini inanışların toplumda bölücü bir etki yarattığı iddiası sorgulandı. Goodrich, hiçbir dinin sosyal fayda için tehdit oluşturmayacağını belirtti ve insanların inanma hakkına sahip olarak dünyaya geldiğine dikkat çekti.

  “Her insan gerçeği sorgulamak, bulunduğu zaman onu kabul etmek ve hayatını düzenlemek adına bir “din” dürtüsü ile doğar. İnsan Hakları Evrensel Bildirisinde dediği gibi, “Tüm insanlar özgür doğar” ve onlara ‘mantık ve bilinç ‘bahşedilmiştir’ diyen Goodrich, özgürlük ve eşitlik adı altına, dini baskı uygulamak, insan haklarının temelini oluşturan insan onuruna zarar vereceğine dikkat çekti.

  Makalenin sonunda, insan haklarına bağlılığın hükümetlerin dini inançlara saygı göstermesinin gerektiğinin altı çizildi ve AİHM’nin din korkusunun üzerinden gelmemesi durumunda, mahkemenin hukuk biliminin anlamsızlaşacağı ve insan haklarının da daha kırılgan bir konu haline geleceği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı