Gündem Haberleri

  AİHM Türkiye'yi tazminata mahkum etti

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), arazileri kamulaştırıldığı için zarara uğradıkları gerekçesiyle Türkiye aleyhine dava açan iki şikayetçiye toplam yaklaşık 49 milyar lira ödenmesine karar verdi.

  AİHM'de ele alınan davaların ilkinde, Ali Dönmez'in şikayeti değerlendirildi. Dönmez, İzmir Balçova'daki arazisinin 1993 yılında kamulaştırılmasına ilişkin olarak AİHM'ye başvurmuştu. İkinci davada ise, Mehmet Salih ve Abdülsamet Çakmak'ın, Diyarbakır Kurudere'deki arazilerinin kamulaştırılmasına ilişkin şikayetleri karara bağlandı.

  İki davada da başvuru sahipleri, kamulaştırılan arazileri için mahkemeler tarafından verilen ek tazminat kararının uygulanmasında gecikme olmasından dolayı zarar gördükleri gerekçesiyle şikayette bulundular.

  Şikayetçiler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mülkiyetin korunmasını düzenleyen protokolüne dayanarak Türkiye aleyhine dava açtılar.

  TOPLAM 49 MİLYAR CEZA

  AİHM, dava sahiplerine yetkililer tarafından ödenmesi gereken ek tazminatların gecikmesinin, her bir dava sahibi için ayrı ayrı kayıplara yol açtığına karar verdi.

  Mahkeme, genel olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mülkiyetin korunmasını düzenleyen protokolünün ihlal edildiğini de hükme bağlayarak, Mehmet Salih ve Abdülsamet Çakmak'ın öne sürdüğü diğer şikayetlerin ayrı olarak ele alınmasının gereksiz olduğunu bildirdi.

  Dava sonucuna göre Ali Dönmez'e 26 bin 800 Euro (yaklaşık 46 milyar lira) maddi tazminat ödenmesine karar verildi.

  Mehmet Salih ve Abdülsamet Çakmak'a ise, bin 250 Euro (yaklaşık 2.1 milyar lira) maddi tazminat ile, 500 Euro (yaklaşık 857 milyon lira) mahkeme masrafı ödenmesi hükme bağlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı