Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  “ AİHM kararı ile değerlendirmeyi ayrıca yaparız”

  DHA
  18 Eylül 2014 - 11:01Son Güncelleme : 18 Eylül 2014 - 12:24

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Aleviler’in başvurusu üzerine zorunlu din dersleriyle ilgili verdiği kararla ilgili, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri anayasa gereği zorunlu olarak okutulan dersler. Tabii bu derslerin zorunlu okutulmasını isteyen vatandaşlarımız var. Onun için demokrasi; birbiri ile çakışan talepler konusunda da orta yolu bulan ve onu uygulayan herkesin kabul edebileceği bir uygulamayı hayata koyan bir sistemdir. Bu yönü ile son derece önemlidir biz o kararı gördükten sonra karara ilişkin bir değerlendirme ayrıca yaparız" dedi.

  Bakan Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Alevi vatandaşların din dersleri konusunda başvurusu üzerine verdiği kararla ilgili, hükümetin Aleviler’in sorunlarını çözmek konusunda ciddi adımlar attığını belirterek şunları söyledi:
  "Bizim ilköğretim kurumlarında okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında ilk defa Alevilik ile ilgili bölümler konuldu. Ama daha da önemlisi bunun ötesinde Alevilik ile ilgili bölümleri Alevi kardeşlerimizin bilgisine önem verdiği dedeler veya başkaca bilge kişiler bizzat yazdılar. Onlar yazdılar biz de sadece redakte edip metne hiç dokunmadan kitaplara koyduk. Bu Türkiye ilk defa olan bir başka değişiklik. Nevşehir Üniversitemizin adı Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi olarak değiştirildi. Alevi Araştırma Merkezleri Türkiye’de kuruldu, pek çok adımlar atıldı. Türkiye Cumhuriyeti döneminde Alevi vatandaşlarımız ile ilgili olumlu adımlar atıldı. Bundan sonraki süreçte de Alevi vatandaşlarımızın sorunları hükümetimizin de sorunudur. Hükümetimiz bu konudaki diğer sorunları çözme konusunda gayretlerini sürdürecek. Bu karar gerekçesi ile beraber görüldükten sonra elbet bir değerlendirme tabii tutulacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri anayasa gereği zorunlu olarak okutulan dersler. Tabii bu derslerin zorunlu okutulmasını isteyen vatandaşlarımız var. Onun için demokrasi birbiri ile çakışan talepler konusunda da orta yolu bulan ve onu uygulayan herkesin kabul edebileceği bir uygulamayı hayata koyan bir sistem. Bu yönü ile son derece önemli, biz o kararı gördükten sonra karara ilişkin bir değerlendirme ayrıca yaparız."

  “Din ve ahlak bilgisi dersi birbirinden ayrı konuşulmalı”

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, AİHM'in "zorunlu din dersi" kararına ilişkin, "Zorunlu din eğitimi ile zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini birbirinden ayırmak gerekiyor. Eğer bu birbirinden iyi ayırt edildiği zaman, Avrupa ülkelerinde de çok örnekleri olduğu için bu konuda herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum" dedi.

  Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan işbirliği protokolü töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, AİHM'in "zorunlu din dersi" kararına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Görmez, mahkemeye müracaatın ilk safhasından itibaren konuyu şahsen takip ettiğini vurguladı.

  Mahkemenin gerekçeli kararını henüz görmediğini belirten Görmez, şunları söyledi:
  "Zorunlu din eğitimi ile zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini birbirinden ayırmak gerekiyor. Eğer bu birbirinden iyi ayırt edildiği zaman, Avrupa ülkelerinde de çok örnekleri olduğu için bu konuda herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Bu sorun din dersinin veya din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olup olmaması değildir. Çünkü batıda da pekçok ülkede zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri vardır. AİHM'in zannediyorum gördüğü sorun, zorunlu din eğitimi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zımnen de olsa birbirine karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. İnanıyorum ki eğitimciler bunu çok iyi tefrik ettikleri zaman böyle bir sorun yaşanmayacaktır."

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı