Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AİHM, Ebu Katada'nın Ürdün'e iadesini durdurdu

  BBC Türkçe
  17 Ocak 2012 - 13:40Son Güncelleme : 17 Ocak 2012 - 13:42

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İngiltere'nin, Ürdünlü radikal din adamı Ebu Katada'yı ülkesine iade edemeyeceğine hükmetti.

  AİHM, Ebu Katadanın Ürdüne iadesini durdurdu

  Mahkeme bu kararına gerekçe olarak Ürdün'ün "işkence sicilini" gösterdi.

  AİHM, Katada'nın ülkesine gönderilmesi halinde, işkenceye maruz kalabileceğini ve bu yolla alınacak bilgilerin mahkemede aleyhine kullanılabileceğini belirtti.

  Ebu Katada halen İngiltere'de cezaevinde bulunuyor. İngiltere bulvar basını Katada'yı El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin'in Avrupa'daki sağ kolu olarak niteliyor.

  İngiltere'nin karara üç ay içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

  İngiliz Yüksek Mahkemesi, 2009'da Katada'nın Ürdün'e gönderilebileceğine karar vermişti.

  İngiltere ile Ürdün arasında suçluların iadesi anlaşması var ve İngiliz yetkilikler, Amman'la imzalanan özel protokolün işkenceyi önleyeceğini savunuyor.

  Ülkesine gönderilirse işkence görebileceğini söyleyen Katada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu.

  Ebu Katada 1998'de Ürdün'de iki otele bombalı saldırı planları yapmaktan gıyaben yargılanmış ve suçlu bulunmuştu.

  Beş çocuk babası olan 48 yaşındaki Katada'nın asıl adı Ömer Mahmud Muhammed Osman.

  Filistin yönetimi içindeki Beytüllahim'de doğan Osman, 1993 yılında İngiltere'ye sahte bir pasaportla girererek kendisi ve ailesi için sığınma başvurusunda bulundu.

  Ebu Katada ilk olarak 2002 yılında El Kaide ile ilişkilendirilen eylemlere destek verdiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

  Katada, "kafirlerin katlinin vacip olduğu" mesajı içeren çeşitli fetvalar yayınlamış, video bantları 11 Eylül saldırılarının elebaşı olarak gösterilen Muhammed Atta'nın Hamburg'daki evinde bulunmuştu.

  Ebu Katada 1999'da Amman'da gıyaben yargılandığı bir davada, iki otele saldırı düzenlemek için komplo kurmak, başka saldırılara da tavsiye ve mali kaynak sağlama suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı