Gündem Haberleri

  AİHM, asarlar diye ABD’ye vermedi

  Şefik DİNÇ/İSTANBUL
  28.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Los Angeles'ta kayınbiraderini öldürüp, eşini ve kayınvalidesini yaraladıktan sonra kaçan Fraydun Ahmad Kordian, ekim ayında İstanbul'da yakalandı. ABD'ye iade sürecinde avukatlar, AİHM'ye başvurdu. Mahkeme, Kordian'ın idam edilmeyeceğine dair güvence alınmadığı takdirde iade edilmemesine karar verdi.

  Los Angeles'da kayınbiraderini öldüren, eşi ve kayınvalidesini yaralayan Irak uyruklu ABD vatandaşı Fraydun Ahmad Kordian, İstanbul'da yakalanıp cezaevine kondu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kordian’ın ABD’ye iadesini durdurdu.

  OLAY NASIL GELİŞTİ

  Los Angeles'de oto tamirciliği yapan Fraydun Ahmad Kordian'ın İspanya uyruklu eşi Rosalia, annesinin evine yerleşerek boşanma davası açtı. Eşiyle konuşmak için kayınvalidesinin evine giden Kordian çıkan tartışmada kayınbiraderi Fernando'yu öldürdü. Eşini ve kayınvalidesini yaraladıktan sonra Meksika'ya kaçtı. Kordian, 22 Ekim 2005'te Atatürk Havalimanı'nda yakalandı ve Metris Cezaevi'ne konuldu. Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi Kordian'ın ABD'ye iade edilmesini kararlaştırdı.

  Avukatlar, müvekkillerinin ABD'ye iade edilmesi durumunda idam edilebileceğini öne sürerek AİHM'ye başvurdu. Dilekçeyi hemen işleme koyan AİHM, Kordian'ın iade edilmesi kararına tedbir koydu ve idam edilmeyeceğine dair güçlü diplomatik güvenceler alınmadığı taktirde iade edilmemesine karar verdi. Avukat Müslih Türköz "Umarım bu savaşı hukuk kazanır. California Eyaleti'nde idam cezası var ve Vali Schwarzenegger'in idamı onayladığını biliyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı