OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Aigeai Yüzey Araştırması Projesi kabul edildi

DHA
30.05.2018 - 11:51Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Faris Demir'in, kendi bilimsel danışmanlığında oluşturulan bir ekip ile Adana'nın Yumurtalık İlçesindeki Aigeai Antik Kenti için 'Yüzey Araştırması' başvurusu kabul edildi.
Başvuru, "Kültür ve Tabiat Varlıklarıyla İlgili Olarak Yapılacak Yüzey Araştırması, Sondaj ve Kazı çalışmalarının Yürütülmesi Hakkında Yönerge" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile oluşturulan Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından incelenerek olumlu olarak değerlendirildi.
2015 yılından beri OKÜ Arkeoloji Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Faris Demir'in, bilimsel danışmanlığında yürütülmekte olan Aigeai Antik Kentindeki kazı çalışmaları ve 2018 yılından itibaren başlayacak olan yüzey araştırması projesinin, bölgede arkeolojik çalışmaların daha kapsamlı olmasını ve kurumsallaşmasını sağlayacağı belirtilirdi. Ayrıca üniversite bünyesinde "Aigeai Kazı ve Araştırma Laboratuvarı" kurma çalışmalarına da başlandığı ifade edildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aigeai Yüzey Araştırması Projesi kabul edildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı