Gündem Haberleri

  AİFD, “Sahte İlaçla Mücadele Komitesi” kurdu

  A.A.
  01.10.2007 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), toplum sağlığını tehlikeye atan sahte ilaçlarla daha etkin mücadele edilmesine katkıda bulunmak üzere, bünyesinde “Sahte İlaçla Mücadele Komitesi” oluşturdu.

  AİFD'den yapılan yazılı açıklamada, daha etkili bir şekilde kontrol edilebilen şeffaf bir ilaç tedarik zinciri ile hasta güvenliğini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve diğer resmi kurumların çabalarına destek verildiği belirtildi.

  Açıklamada, yeni komitenin AİFD'nin bu alandaki çalışmalarına ivme kazandıracağı ve Sağlık Bakanlığı'ndaki yetkililerin çalışmalarına bilimsel katkıda bulunarak, işbirliği yapacağı vurgulandı.

  Sahte İlaçla Mücadele Komitesinin, sahtecilikle mücadele etmek için uygun teknolojilerin seçimi ve uygulanmasında uzmanlığını paylaşırken, hasta güvenliğini korumak amacıyla gerekli diğer alanlarda da tavsiyelerde bulunacağı bildirildi.

  AİFD Genel Sekreter Yardımcısı Nurgün Örgen, komitenin kuruluşuna ilişkin değerlendirmesinde, bu konunun insan hayatını doğrudan tehdit ettiğine dikkat çekerek, son dönemlerde güvenlik güçlerinin bu alanda başarılı operasyonlar yaptığını, ancak sahte ilaçlar meselesini tamamen gündemden çıkarmanın uzun soluklu ve geniş kapsamlı bir strateji gerektirdiğini ifade etti.

  Bu stratejinin, daha güçlü teknolojilerin kullanılması, tedarik zincirinin daha sıkı denetlenmesi ve cezaların caydırıcılığını artırmak ve toplumu doğru bilinçlendirmek gibi pek çok boyutu bulunduğunu belirten Örgen, şöyle dedi:
  “AİFD olarak, daha etkili bir şekilde kontrol edilebilen, şeffaf bir ilaç tedarik zinciri ile hasta güvenliğini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve diğer resmi kurumların çabalarına her zaman destek verdik. Kurduğumuz yeni komite Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapacak, bu alandaki çalışmalarımıza ve mücadelemize ivme kazandıracaktır. Kurduğumuz yeni komite, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapacak, bu alandaki çalışmalarımıza ve mücadelemize ivme kazandıracaktır.”

  Örgen, hasta güvenliğinin kendileri için çok büyük bir önem taşıdığını ve AİFD bünyesinde faaliyete geçen Sahte İlaçla Mücadele Komitesi'nin Türkiye'deki ilaçların izlenebilirliğini ve ilaçların orijinalliğini garantileyecek adımlar atmak üzere önümüzdeki aylarda ilgili makamlarla işbirliği yapacağını belirterek, “Sahtecilik dünya genelinde var olan bir sorun. Biz sağlığa yönelik bu tehdidi ve ülkemizde kısıtlı kamu mali kaynaklarının yanlış harcanmasını durdurmak istiyoruz” dedi.

  AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE SAHTE İLAÇ ORANI YÜZDE 50'YE ÇIKABİLİYOR

  Açıklamada verilen bilgiye göre, yasalara aykırı bir şekilde ve herhangi bir denetim olmadan üretilen, saf olmayan, eksik ya da hatalı aktif madde içeriğine sahip olan sahte veya miadı dolmuş, ambalajı değiştirilmiş ilaçlar, hastaların yaşamlarını tehlikeye atarken, bazı durumlarda sahte ilaçların içeriklerinde toksik maddeler bulunabiliyor, böyle durumlar ise ölüme neden olabiliyor.

  Sahte ilaçlar, tüm dünyada ciddi bir sorun oluştururken, Avrupa ülkelerindeki sahte ilaçların meşru tedarik zincirine girme oranı giderek artıyor. Tahminlere göre, 2005 yılında Avrupa sınırlarında 500 binden fazla ilaç yakalanırken, bu oran 2004 yılındaki oranın 2 katına ulaşıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü, halen Avrupa'daki ilaçların yüzde 1'inin sahte olduğunu ifade ederken, küresel çapta bu oranın yaklaşık yüzde 8 olduğunu ve bunun bazı az gelişmiş ülkelerde yüzde 50'yi aştığını tahmin ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı