Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AIDS’in tarihi 1930’lara dayanıyor

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en etkili bilgisayar modellerinden birini kullanan araştırmacılar, AIDS virüsünün kaynağının, 1930'lara dayandığını açıkladılar. Virüsün tek bir kaynaktan yayıldığını iddia eden bilimadamları bu orijinal virüse de ‘HIV Havva’ adını verdiler.

  ABD'nin New Mexico eyaletindeki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda çalışan Bette Korber ve meslektaşları, HIV'deki değişimleri ve virüsün ilk olarak ne zaman şempanzelerden insanlara bulaştığını ortaya çıkarmak için bir bilgisayar modeli kullandılar.

  Korber ve arkadaşlarından oluşan araştırma grubu, San Francisco'da konuyla ilgili bir konferansta yaptığı açıklamaya göre, HIV-1'in ilk olarak 1930'lu yıllarda yayılmaya başladığını tahmin ediyorlar. Grup, AIDS salgınının başlangıcını tespit etmenin, virüsün hangi yollardan yayıldığını, hayvanlardan insanlara hangi şartlarda bulaştığını ve insan nüfusu içinde ne süratle yayıldığını anlama açısından önemli bir adım olduğunu kaydetti.

  ORAL SEKSE DİKKAT

  Bilim adamları, dünyada yaklaşık 40 milyon insana bulaştığını tahmin ettikleri HIV'nin, batı ve orta Afrika'da, virüsün maymunsu ve maymunlarda görülen türü SIV'nin, bölgedeki insanlara sıçramasının ardından yayıldığına inanıyorlar. Afrika'nın bazı bölgelerinde, sık sık şempanze avlayan insanların, yaptıkları bu katliamla kan yoluyla bulaşan virüsün yayılmasına da imkan sağladıkları belirtiliyor.

  Bu arada oral seks yoluyla da HIV virüsünün bulaştığı kesinlik kazandı. Konferans sırasında yayınlanan bir araştırmaya göre 1996-99 yılları arasında HIV virüsü bulaşan 122 erkekten % 6'sından fazlasının oral seks yoluyla hastalığı kaptığı anlaşıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı