Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Aidat'ı hatırlattı

  Hürriyet Haber
  15.04.2016 - 22:42 | Son Güncelleme: 15.04.2016 - 22:45

  İSTANBUL’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. Zirvesi’nin kapanış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin teşkilata 2 milyon dolarlık bir katkıda bulunacağını açıkladı. Erdoğan diğer üye ülkelere de söz vererek, yapacakları bağışları açıklamalarını istedi.

  Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim Abdulaziz al-Assaf, üye ülkelerden aidatları vaktinde ödemeleri isteğinde bulundu. Ülkelerin yardımlarını ikili prosedürlerle bildirebileceklerini ifade eden al-Assaf, bağışların gizli yapılması gerektiğini söyledi. Erdoğan’ın, bağışlarını açıklamayı uygun gören ülkeler olup olmadığı yönündeki çağrısını yinelemesi üzerine söz alan Endonezya ve Kuveyt temsilcileri de bağışların gizli yapılmasından yana olduklarını dile getirdiler. Kuveyt temsilcisi, ülkelerin katkılarını kendileri için uygun görülen oranlara göre yapması, geciken üyelik aidatları ve zorunlu ödemeler için başka bir yöntem bulunması gerektiğini kaydetti. Bunun üzerine Erdoğan, “Bizim inancımızda nafile olan ibadetler gizlidir ama farz olan açıktır ki diğerlerini de teşvik etsin. Bu bağış sistemi tamamıyla ortadan kaldırılabilir ve aidat sistemiyle bu iş yürütülebilir. Aidat sistemi ile yürütülmesi halinde de bakın 56 üye ülkeden şu anda ben sadece borcu olmayan ülkeleri okumak isterim, Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Brunei Darüsselam, Mısır, Endonezya, Irak, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Fas, Mozambik, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri” diye konuştu.

  FİLİSTİN'E EN ÜST DÜZEY DESTEK
  Erdoğan, zirvenin son oturumunda yaptığı konuşmada ayrıca şu mesajları verdi:

  Kabul ettiğimiz Filistin kararı, Filistinli kardeşlerimizin göstermekte olduğu onurlu direnişe İslam dünyası olarak verdiğimiz desteğin bir kez daha en üst düzeyde ispatıdır, en üst düzeyde ifadesidir. Filistinli kardeşlerimizi bugüne kadar asla yalnız bırakmadık. Hiçbir zaman da yalnız bırakmayacağız.

  Barış ve adalet sütunları üzerine yükselen bir medeniyetin mirasçılarının bugün daha çok iç savaşlar, silahlı çatışmalar, mezhep taassubu ve terörle anılıyor olması gerçekten üzüntü vericidir. Dikkat edersek, şu anda, en büyük çektiğimiz sıkıntı nedir? Burada 3 ana başlık görüyoruz. Biri, mezhepçiliktir. Bir diğeri ırkçılıktır, bir diğeri de terördür.

  RUSYA PYD'YE OFİS AÇTIRIYOR
  Yaklaşık 35 yıldır biz terörle mücadele ediyoruz. Ve kaybettiğimiz insan sayısı ortada. Maddi bedel ortada. Ama bu ne yaptı? Kendi içinden yeni terör örgütleri doğurdu. PKK’nın içinden doğan bir tanesi PYD’dir, bir diğeri YPG’dir. Bakın şimdi Rusya açıklama yapıyor ‘Evet biz PYD’yi silahlandırıyoruz’ diyor. Bu gerçekler ortada ve Moskova’da kendilerine ofis açtırıyor. Kimlerin terör örgütlerin yanında yer aldığı artık gizlenmiyor, açık net ortada.

  İstanbul Zirvesi’yle sadece Müslümanlara değil, tüm dünyaya adalet ve barış noktasında çok önemli mesaj verdiğimize inanıyorum.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı