Gündem Haberleri

  Ai Weiwei ‘en güçlü sanatçı’

  DIŞ HABERLER
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei saygın sanat dergisi ArtReview tarafından yapılan bir kamu yoklamasında ‘sanat dünyasının en güçlü kişisi’ olarak seçildi.

  Çin’de 80 gün hapisten sonra geçen haziran ayında ‘basına konuşmama’ şartıyla serbest bırakılan Ai ise BBC’ye “Kendimi hiç de güçlü hissetmiyorum. Daha fazla konuşamam” demekle yetindi. Çin ise bu seçimi ‘politik’ bularak eleştirdi. ArtReview editörü Mark Rappolt bu suçlamaya karşı, “Ai’nin faaliyetleri sanatçılara bir galeri veya müzenin duvarlarıyla sınırlı imtiyazlı alanda çalışma fikrinden uzaklaşmalarını sağladı. Sanatla yapılabileceklerin sınırını genişletti. Sanatla sesininizi nasıl duyurabileceğinizi gösterdi” diyerek seçimin politikayla ilgisinin olmadığını savundu.

  Ai Weiwei nisan ayında vergi usulsüzlüğü suçlamasıyla tutuklanmış, ailesi ise bunun politik olduğunu iddia etmişti. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bütün dünyanın beğenisini kazanan ‘Kuş Yuvası’ stadyumunun tasarımını yapan Weiwei, devlet propagandasına dönüştüğü gerekçesiyle olimpiyat-ları protesto etmişti. Ai, 2010’da Londra’da Tate Modern galerisinde 100 milyon porselen ayçiçeği tohu-mundan yarattığı halıyla büyük ilgi çekmişti.  m

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı