"Ahmet Hakan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ahmet Hakan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ahmet Hakan

Ahsen Hanım kime áşık: Kemal’e mi bakana mı

BAĞIRSAK enfeksiyonu tanısıyla hastaneye kaldırılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hastaneden taburcu edildi.<BR><BR>Kendilerine can-ı gönülden ‘geçmiş olsun’ diyoruz.

Ve tabii hemen ekliyoruz:

Aman sayın bakan... Lütfen kendinize dikkat ediniz.

Daha toplanacak o kadar çok vergi, babalar gibi satılacak o kadar çok zararda devlet malı ve posta konacak o kadar çok muhalif var ki...

Hem unutmayınız:

Madem doktorlarınız, ‘Oruç tutmanız sakıncalı’ diyorlar, o halde tutmayabilirsiniz.

Endişelenmeyiniz: Bu fetvanın patenti Zekeriya Beyaz’a ait değildir. Ciddi ilahiyatçılar da benzer görüşler ileri sürmektedir.

***

Madem bakana ‘Geçmiş olsun’ diyerek insanlık görevimizi hakkıyla yerine getirdik, o halde asıl önemli konuya dalabiliriz:

Efendim, konumuz, Ahsen Hanım’ın, eşi Kemal Bey’e karşı hissettiklerinin sorgulanmasıdır.

Sakın, ‘Ne ayıp! Kardeşim sana ne?’ filan diyerek ahlakçı bir pozisyon almayın.

Zira canlı yayında, kameralar karşısında haykırılan hisler, artık bir parça ‘kamu malı’ haline gelmiştir ve üzerinde yorum yapma hakkı doğmuştur.

Biz de bu hakkımızı kullanıyoruz.

Ana haber bültenlerinde ‘Love story’ eşliğinde defalarca gösterilen o görüntüleri mutlaka görmüşsünüzdür.

Hani Bakan Unakıtan, ‘Tedavim süresince beni hiç yalnız bırakmayan eşime teşekkür ediyorum’ demiş, o ana kadar gözyaşları içinde Kemal Bey’i dinlemekle yetinen Ahsen Hanım, birden en aşkın taşkın haliyle bakana arkadan sarılmış ve kameralara dönüp aşkını tüm dünyaya ilan etmişti ya...

İşte o görüntülerden söz ediyorum.

***

Ben aslında politikanın aşırı ciddi ve kontrollü koridorlarında dolaşmaktan feci sıkılanlardanım.

Bu yüzden asık yüzlü ‘formel hava’yı bozanlara, arıza çıkaranlara bayılırım.

Ve fakat...

Ahsen Hanım’ın tutumu, bende bu duyguyu yaratmadı.

Neden mi?

Çünkü Ahsen Hanım, kameraları kolaçan ettikten sonra aşkını aynen şu cümleyle ifade etti:

‘Seni çok seviyoruz Sayın Bakan.’

Dikkatinizi çekiyorum: Duygularınız en üst seviyeye çıkmış. Kuralları filan takmadan basın açıklaması yapan eşinize sarılıyorsunuz. Kameralar karşısında gözyaşı dökmekten kendinizi alamıyorsunuz. Yani... Aşıp taşmışsınız.

Ama böyle bir halet-i ruhiye içinde bile eşinize ‘Seni seviyorum Kemal’ filan demek yerine ‘Sayın Bakan’ diye hitap etmeyi atlamıyorsunuz.

Şundan eminim: Kemal Unakıtan, ‘genel müdür’ olsaydı, Ahsen Hanım ‘Seni seviyorum sayın genel müdür’ diyecekti. Olay bu kadar tuhaftır yani.

Kıssadan hisse şudur:

Bir aşk, eğer maşukun makam ve mevkisini unutturursa gerçek aşktır.

Rektör tutuklamaya benim de itirazım var

TAMAM... YÖK denilen kurum, kurulduğu günden beri nice öğretim üyesini, nice öğrenciyi yargısız infazdan geçirmiştir. Sorgusuz sualsiz işine son verilen, ocağı karartılan nice hoca tanırız.

Yine tamam... Bugün hak, hukuk, adalet diye ortalığı ayağa kaldıranlar, dün başkalarının hak ve hukukunu çiğnemekten kaçınmamışlardır.

Ancak...

Bu gerçeklere rağmen, bir üniversite rektörünün yaka paça gözaltına alınıp tutuklanmasındaki sakatlığı görmezlikten mi geleceğiz?

‘Dün biz çektik, bugün de onlar çeksin’ duygusuna kapılanları sarsmak ve şunu hatırlatmak istiyorum: Hani mağdura kimlik sorulmazdı?
X