Ege Haberleri

EGE

  Ahparig'e sessiz anma

  Burak GEZEN/ÇANAKKALE
  20 Ocak 2015 - 01:20Son Güncelleme : 19 Ocak 2015 - 11:32

  ÇANAKKALE'de kendilerine 'Hrant'ın arkadaşları' adını veren grup, ölümünün 8'inci yıldönümünde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i sessiz bir şekilde andı. Grup anma töreninin ardından Saat Kulesi kapısına Hrant Dink fotoğrafı ile kırmızı karanfil bıraktı.

  Kendilerine 'Hrant'ın arkadaşları' adını veren 40 kişilik grup, ölümünün 8'inci yıldönümünde Hrant Dink'i anmak ve mahkeme sürecinin sonuçlanmamasına tepki göstermek amacıyla Saat Kulesi önünde toplandı. Grup yanlarında getirdikleri üzerinde 'Sen yüzleşmeden olmaz' yazılı ayna ile anma törenine katıldı. Grup, ellerinde 'Soykırım', 'Adalet', '1915', 'Vicdan', 'Hafıza' ve 'Hrant Ahparig (Kardeşim)' yazılı dövizlerle 10 dakika boyunca sessiz bir şekilde Hrant Dink'i andı.
  Ahparige sessiz anma
  Anma töreninin ardından grup, Saat Kulesi'nin kapısına Hrant Dink fotoğrafları, kırmızı karanfil ile ellerindeki dövizleri bıraktı. Sessiz bir şekilde gerçekleşen anma töreninin ardından dağıtılan basın bildirisinde is, "Türkiye bir bütün olarak geçmişle yüzleşmeli bunun için bir hakikat komisyonu kurumalıdır. İnanıyoruz ki, Hrant Dink cinayeti dahil işlenen binlerce faili meçhul cinayet ancak bir hakikat komisyonu marifeti ile açığa çıkarılabilir. Ancak anlaşılmaktadır ki, siyasal iktidarın hakikat komisyonu kurmaya cesareti bulunmamaktadır. Bu gerçeğin anlaşılması toplumsal yüzleşme için gerekli bütün adımların atılması gerekir. Biz bitti demeden bu dava bitmez demiştik" ifadelerine yer verildi.
  Grup anma törenin ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı