MANİSA HABERLERİ

Ahmetli Kelebek Barajı inşaatı yarılandı

DHA
27.03.2017 - 19:07Son Güncelleme :
DHA

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Manisa'nın Ahmetli İlçesi'ndeki yapımı devam eden Kelebek Barajı inşaatının yüzde 49'luk kısmının tamamlandığı söyledi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Manisa'da yaptıkları çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Acu, özellikle bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Manisa'da, sulama ihtiyacı fazla olduğu için bu bölgedeki su yapılarının öneminin çok daha fazla olduğunu söyledi. Bölgenin tarıma dayalı yapısı dikkate alındığında daha fazla gelir elde etmenin yolunun sulu tarımdan geçtiğine dikkati çeken Acu, "Diğer taraftan tarımda çalışan nüfusun fazla olduğu Manisa'da hazırlanan sulama projeleri, fazla işgücünün değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır. Sulama ile tek mevsime bağlı olmayan çeşitli bitkilerin yetiştirilmesi bölgedeki istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Bu bakımdan bölgenin ekonomik olarak kalkınmasını sağlayacak olan su yapıları, tarafımızdan yapılarak vatandaşın kullanımına sunulmaktadır" 'dedi.

Genel Müdür Acu, "Manisa'nın Kula ilçesine yıllık 2 milyon metreküp içmesuyu sağladık. Kula'nın içmesuyu problemini kökünden çözdük. 13 baraj ve 10 büyük gölet inşa ettik. 177 bin 450 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 102,8 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 54 dere ıslahını tamamladık" dedi.

Genel Müdür Acu, Manisa'da DSİ'nin yatırımlarının devam ettiğininde altını çizip, yapımı devam eden Ahmetli Kelebek Barajı hakkında da bilgi verdi.

Yüzde 49 fiziki gerçekleşme sağlanan Ahmetli Kelebek Barajı'nın temelden yüksekliği 60 metre ve su biriktirme hacmi 22,92 milyon metreküp olacağıın vurgulayan Acu, şöyle devam etti:

"Projede toplam 7 bin 300 metrelik gövde ulaşım yollarının imalatı ile yaklaşık 51 bin metreküp sıyırma kazısı, dipsavak kondüvisi yapımı, kazısı ve betonarme imalatları, 1400 metreküp hacimli memba batardosu imalatı, toplam 96 bin metreküplük SSB tipi gövdenin yaklaşık 45 bin metreküpü, gövde üzerinde yer alan dolusavak betonarme imalatının yaklaşık yüzde 30'u ve vana odası kazısı ve betonarme imalatı tamamlandı. Toplam 2 bin 700 metrelik rölekasyon yolunun 1400 metresi de yapıldı. Proje kapsamında yaklaşık 51 bin metreküp SSB gövde dolgusu daha yapılarak baraj gövdesi ve dolusavak betonarme imalatı gövdeyle beraber tamamlanıp, dipsavak kondüvisi ve vana odasında mekanik aksamın montajı yapılacak. Rölekasyon yolunda kalan yaklaşık 1300 metrelik kısmın da tamamlanarak baraj su tutmaya hazır hale getirilecek. Projenin tamamlanması ile birlikte 2017 birim fiyatları ile yıllık gelir artışı ise 10 milyon 337 bin 034 lira olarak gerçekleşmesi hedeflenmektedir."

MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Ahmetli Kelebek Barajı inşaatı yarılandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 19 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ahmetli Kelebek Barajı inşaatı yarılandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı