Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ahmet Davutoğlu: Fransa kendi tarihiyle yüzleşsin

  Hürriyet Haber
  08 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ekim 2011 - 12:28

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Türkiye de tarihiyle yüzleşmeli ve soykırımı tanımalı” çağrısı yapan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye sert mesaj verdi.

  “Yanlış bir açıklamadır” yorumunu yapan Davutoğlu, “Sömürgeci geçmişe sahip olan herhangi bir devletin Türkiye’ye tarihle yüzleşme konusunda ders verme gibi hakkı yoktur. Başta Afrika halkları olmak üzere Fransa’nın tarihiyle yüzleşmesinde fayda var” dedi.
  Davutoğlu özetle şunları söyledi: “Maalesef Avrupa’da ne zaman seçim ortamına girilse bu tür siyasi oportünizmler yapılıyor. Bu açıklamanın bugün yapılıyor olmasını Fransa’nın iç siyasetindeki tabloyla ilgili olarak değerlendiriyoruz. Çok yanlış bir açıklamadır. Türkiye ve Ermenistan arasında başlayan ve birtakım aksamalara rağmen sürmekte olan süreci de olumsuz etkileyecek tavırlardır. Biz tarihimizle yüzleşiriz ama bizim tarihimiz aynı zamanda Türkler ve Ermenilerin asırlarca birarada yaşama tarihidir. Uzun sömürgecilikle hükmettikleri toplumlarla hiç kaynaşmayan, onları alt sınıf olarak gören, uşak olarak gören zihniyetlerin kendi tarihleriyle yüzleşmeleri lazım. Bu konuda bizim gocunacak bir durumumuz yok. Tarihle yüzleşme tavsiyesini bize söyleyenler önce aynaya baksınlar.”

  Egemen Bağış: Anketlerde düşüşe geçmiş olmalı

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, Sarkozy’nin çağrısıyla ilgili olarak “Herhalde Fransa’daki son siyasi anketlerin neticesi bayağı kendisini ürkütmüş ki Sarkozy, bu tür yaklaşımlar içerisine giriyor” dedi. Saraybosna’da gazetecilere yaptığı açıklamada Bağış, “Sarkozy tarihçilerin rolüne soyunacağına, ülkesinin içine girmiş olduğu ekonomik girdaptan nasıl kurtulacağına biraz kafa yorarsa, üyesi olduğu AB’nin geleceğine yönelik projeler üretirse, Avrupa için de Fransa için de ve dünya huzuru için de daha anlamlı olur” yorumunda bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı