« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ahmet Çakar: Yazıklar olsun!

Savcılık, yorumcu Ahmet Çakar’ı, eski MHK Başkanı Zekeriya Alp ile hakemler Tolga Özkalfa ve Özgür Yankaya’nın fotoğraflarının üzerine çarpı koyduğu ve Anadolu takımlarına soykırım yapıldığını söylediği için 3 ay maç izlemekten men etti. Ceza hakkında Hürriyet'e konuşan Çakar, "Hakem odası basanlar sporda şiddeti körüklemeyecek, kulüplerin içini soyanlar, vergilerini vermeyenler, futbol beyefendi olacaklar ama ben bir holigan olacağım! Yazıklar olsun" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası olarak bilinen 6222 sayılı yasaya göre ilk defa bir televizyon yorumcusuna ceza geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İdarim Yaptırım Bürosu, Beyaz TV yorumcusu Ahmet Çakar’ı, eski Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriye Alp ile hakemler Özgür Yankaya ve Tolga Özkalfa’nın fotoğraflarının üzerine çarpı işareti koyup ekrandan gösterdiği ve Anadolu takımlarına soykırım yapıldığını söylediği için sportif alanlara girmekten 3 ay men edildi.

ZEKERİYA ALP’İN İSTİFASININ YOLUNU AÇTI
Çakar’ın mahkemeye başvurup itiraz etme hakkı bulunuyor. Çakar, Beyaz TV’de 30 Kasım’da yayınlanan ‘Beyaz Futbol’ isimli programda hakemler Yankaya ve Özkalfa’yı yönettikleri maçlarda eleştirdikten sonra MHK Başkanı Alp’e tepki gösterip üçünün de fotoğrafını çizmişti. Çakar’ın bu hareketi kamuoyunda yankı uyandırmıştı. Zekeriya Alp, Çakar’ın yanısıra Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl’ın sert açıklamaları sonrası 16 Aralık’ta MHK başkanlığından istifa etmişti.

PDFK KIZIL’I AFFETTİ AMA TAHKİM ETMEDİ
Öte yandan Alp hakkında yaptığı açıklamalara PFDK’nın cezaya gerek görmediği İbrahim Kızıl’a Tahkim Kurulu’nda 45 günlük hak mahrumiyeti cezası geldi. Nadir görülen bir şekilde TFF Hukuk Kurulu’nun PFDK kararına itiraz etmesi sonrası Tahkim, Kızıl’ın 7sportmenliğe aykırı açıklama’ yaptığına hükmedip 45 gün hak mahrumiyetinin dışında 30 bin TL de para cezası verdi. Kızıl, MHK’nın şaibeli olduğunu ve Alp’in de tarafsız olmadığını öne sürmüştü.

ÇAKAR: KULÜPLERİ SOYANLAR BEYEFENDİ, BEN HOLİGAN!
Ahmet Çakar, aldığı cezayla ilgili olarak Hürriyet'e çarpıcı açıklamalar yaptı... Çok kırıldığını ifade eden Çakar, “Hakem odası basanlar sporda şiddeti körüklemeyecek, kulüplerin içini soyanlar, vergilerini vermeyenler, futbol beyefendi olacaklar ama ben bir holigan olacağım! Yazıklar olsun” dedi. Çakar, şöyle devam etti:

Ahmet Çakar: Yazıklar olsun ÇAKAR ÖNCE HAKEMLERİ SONRA EKİP ARKADAŞLARINI ÇİZDİ!

"ZEKERİYA ALP'İN KENDİSİ DE KABUL ETTİ"
"Öncelikle bu karara çok kırıldım. Medya hayatımda çok fazla tazminat cezası yedim ve bunların hepsi de doğruydu. Ama, 6222 sayılı yasaya dayanarak beni 3 ay maçları izlemekten alıkoyan, bana 6 bin TL, kanalıma da 123 bin lira para cezası kesen mantığı anlamam mümkün değil. Bu cezanın gerekçesi ne? İki önemli hakem hatasının yaşandığı bir haftada MHK Başkanı, Özgür Yankaya ve Tolga Özkalfa’nın üstünü çizmişim. Aynı programda Ekrem Kan’ı ise alnından öpmüşüm. Bir yorumcu böyle bir tiyatral gösteriyle yorum yapamayacaksa ne yapacak? Kaldı ki Zekeriya Alp, o iki hakemin hata yaptığını bir gün sonra kendisi kabul etti! Bir hafta sonra da Ertem Şener ile Sinan Engin’in üstünü çizdim.

"HAKEM HATALARI NEDENİYLE SOYKIRIM YAPILIYOR"
Anadolu takımlarına hakem hataları nedeniyle soykırım yapıldığını ve soykırımın da çok kötü bir şey olduğunu söyledim. İbrahim Kızıl MHK, Ünal Aysal da Cünet Çakır için şaibelidir diyecek, hakem odası basanlar sporda şiddeti körüklemeyecek, kulüplerin içini soyanlar, vergilerini vermeyenler, futbol beyefendi olacaklar ama ben bir holigan olacağım, 6222’den ceza yiyeceğim; sporda şiddeti körükleyeceğim öyle mi? Gerçekten çok kırıldım! Üstelik spordaki şiddete beş kurşun yemiş ve halen faili meçhul olan da benim. Yazıklar olsun. Ama hukuka saygım var. Nöbetçi sulh ceza hakimliğine itiraz hakkımız var ve bunu da kullanacağım. Olmadı Anayasa Mahkemesi, olmadı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceğim.


ÇAKAR NE DEMİŞ, NASIL ÇİZMİŞTİ?

AHMET Çakar, 30 Kasım 2014’teki Beyaz Futbol programında Gaziantep-Galatasaray ve Fenerbahçe-Eskişehir maçlarında hakemlerin yönetimlerini ağır bir şekilde eleştirdikten sonra hakemler Özgür Yankaya ve Tolga Özkalfa ile o zamanki MHK Başkanı Zekeriya Alp hakkında aşağıdaki sözleri söyledikten sonra adlarını ve fotoğraflarını çizdi.

ÖZGÜR YANKAYA (Hakem)
Bu, Özgür Yankaya... 2 Ocak 1978 Edirne’de doğmuş. Hakem olmuş, yüzlerce binlerce maç yönetmiş ve bu yönettiği maçlarda yüzlerce binlerce gol olmuş ama dün gece Burak kafayı vururken ve top direğin altından kaleye girerken o da
O da sağ volesiyle topu tamamlayan, topu tamamlamak isteyen bir holigan hakem görüntüsüyle golü verdi. Hata yaptı yapmadı o bir tartışma. İçinden geçeni vücut dili adeta suç üstü gösterircesine bunu size zerk etti.
Çok üzüldüm eski bir hakem olarak o artık yok (foto ve ismi çiziyor çapraz)


TOLGA ÖZKALFA (Hakem)

Aradan 24 saat geçti. İstanbul Kadıköy’de bir hakem çıktı. Maçı yönetti, attı verdi etmedi.. Dakika 95! top Eskişehirli oyuncunun göğsüne veya sağ üst tarafına çarptı Özkalaf vücudyla göğsünü geriye kaykılarak penaltı yok dedi arkasından penaltıyı verdi. Dünkü bacak bugünkü göğüs.. Peki o kim ?
Tolga Özkalfa .. 22 Şubat 1972 doğumlu. O da artık yok. (Çiziyor)

ZEKERİYA ALP (Eski MHK Başkanı)

Peki, bize, size, Türk futboluna ve dünyaya bu utanç tablosunu yaşatan kim? Dün geceden bugünkü maça kadar, kapalı kapılar ardında, kapalı telefonlar ardında hangi konular konuşuldu? Türkiye’de sadece iki büyük mü var? Yazık günah değil mi bugün katledilen, adeta bir soykırıma uğrayan Eskişehir’e.
İşte Allah’ın sopası yok. Bir eski futbolcu. Beşiktaş’ın eski milli futbolcusu Zekeriya Alp. Türk hakemlerinin patronu yaptılar. Ve 24 saatte yaşanan olayları inan o da açıklamasını yapacamaycak. O da artık yok .1948 doğumlu Zekeriya Alp.


CEZAYA NEDEN OLAN MADDE:
6222 sayılı yasadan ceza alan ilk TV yorumcusu olan Ahmet Çakar’a, ilgili kanunun 22. maddesi neden oldu. ‘Şiddete neden olabilecek açıklamalar’ başlıklı maddenin 1. fıkrası şöyle: Sporda şiddeti teşvik edecek şekilde basın ve yayın yoluyla açıklamada bulunan kişilere, fiilleri su oluşturmadığı takdirde, beşbin Türk Lirasından ellibin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. 3. fıkra: Birinci fıkra kapsamına giren fiilleri işleyen kişiler, ayrıca idari tedbir olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanır. Bu yasak, kararın verildiği tarihten itibaren üç ay süreyle uygulanır.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler