Gündem Haberleri

  Ahmedinejad'ın Türkiye ziyaretinin tarihi belli değil

  A.A.
  08.01.2006 - 12:28 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye'yi ziyaret etmesi için kesin bir tarih belirlenmediğini bildirdi.

  Asefi, düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Hamid Rıza Asefi, bir gazetecinin “Ahmedinejad'ın Türkiye'ye gitmek istediği, ancak İsrail'in bundan rahatsız olduğunu Türkiye makamlarına iletmesi üzerine ziyaretin iptal edildiği” yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, “Ahmedinejad'ın Türkiye'ye gitmesi için kesin bir tarih belirlenmedi ki iptal olsun” dedi. Türkiye-İran ilişkilerinin çok iyi düzeyde olduğunu belirten Asefi, İsrail'in Türkiye'den böyle bir talepte bulunduğu iddialarını “saçma” olarak nitelendirdi.
  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin dün gece Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile telefonda görüştüğünü bildiren Asefi, “Çok dostane ve samimi bir telefon görüşmesi oldu. Bu görüşmeden, Türkiye'nin İsrail'e böyle bir şeye cesaret etmesine izin vermeyeceği anlaşılıyor” diye konuştu.

  -İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI

  Ülkesinin nükleer programına da değinen Asefi, BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişleri denetiminde yarın, nükleer yakıt araştırmalarına başlayacaklarını belirtti.
  Nükleer yakıt araştırmalarının UAEK müfettişleri denetiminde yapılacağının altını çizen Asefi, bu araştırmaların Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) üye ülkelerin hakkı olduğunu söyledi.
  “NPT bize bu hakkı veriyor” diyen Asefi, “kimsenin İranlı bilimadamlarını nükleer yakıt konusundaki araştırmalardan mahrum etmesine izin vermeyeceklerini” kaydetti.
  Tahran yönetimi geçen hafta, nükleer yakıt araştırma çalışmalarına 9 Ocak itibariyle yeniden başlayacağını açıklamış, ABD ve AB, İran'ın kararına tepki göstermişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı