Dünya Haberleri

  Ahmedinejad'ın İsrail'le ilgili sözlerine tekzip

  A.A.
  27.04.2009 - 13:59 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Amerikan ABC televizyonu ve birçok batılı yayın kuruluşunda yer alan Filistin-İsrail barış görüşmelerine ilişkin açıklamalarının yanlış aktarıldığı bildirildi.

  Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın danışmanlarından Ali Ekber Cevanfikr, "Filistin sorunuyla ilgili Tahran'ın tutumu açık ve nettir. Filistin halkı kendi kaderini kendisi belirlemelidir" dedi.

  Ahmedinejad'ın ifadelerinden "bağımsız Filistin ve İsrail devletinin kabul edileceği anlamının çıkarılamayacağını" belirten Cevanfikr, "söz konusu medya organlarının kasıtlı ve yalan haberlerinin ilk olmadığını" söyledi.

  Cevanfikr, "Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ABC televizyonuna verdiği mülakatta iki bağımsız devlet düşüncesine karşı olduğunu bir kez daha vurguladığını" hatırlattı.

  Ahmedinejad'ın, Filistin halkının hak ve hukukuna saygı gösterilmesi yönündeki çağrısını yinelendiğini kaydeden Cevanfikr, "Batılı yayın kuruluşlarının Ahmedinejad'dan naklettikleri gerçek değil" ifadesini kullandı.

  "Filistin halkı, kendi geleceğini belirlemede asıl karar verici taraf olmalı. Uluslararası toplum, Filistin halkının isteklerine saygı duymalı" diyen Cevanfikr, Batılı ülkelerin kendi isteklerini Filistinlilere dayatmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

  Cevanfikr, Filistin halkının haklarının korunmasıyla ilgili İran'ın resmi görüşünün defalarca ilan edildiğini sözlerine ekledi.

  Ahmedinejad ile mülakat yapan ABC televizyonu, İran Cumhurbaşkanı'nın, "iki devletli bir çözüm temelinde olması koşuluyla, İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşmasının imzalanmasına karşı olmadığını" söylediğini duyurmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı