Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ahmedinejad: Mahkeme kararıyla seçilen Bush bizi suçlayamaz

  TAHRAN (A.A)
  01 Şubat 2006 - 10:39Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 11:56

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanı George Bush'un İran hakkındaki açıklamalarını yanıtlarken, ”Mahkeme kararıyla seçilen bir kişi, bizi insan haklarını çiğnemekle suçlayamaz. Bugün dünyanın neresinde savaş ve zulüm varsa orada ABD'nin parmağı var” dedi.

  Bakanlar kurulu üyeleriyle gittiği Buşehr'de halka hitap eden Ahmedinejad Bush'un dün gece yaptığı konuşmada ülkesi hakkında söylediği sözlere yanıt verdi. “Bush'un mahkeme kararıyla başkan seçildiğini” anımsatan Ahmedinejad, “Mahkeme kararıyla seçilen bir kişi, bizi insan haklarını çiğnemekle suçlayamaz. Onların elleri mazlum milletlerin kanına girmiştir. Bugün dünyanın neresinde savaş ve zulüm varsa orada ABD'nin parmağı var” diye konuştu.
  “Onlar, kendi ekonomik hedeflerine ulaşmak için milyonlarca insanı katlediyor” diyen Ahmedinejad, “ABD'nin defalarca savaş açtığını, mikrobik silahlarla insanları öldürdüğünü” söyledi ve ”Bilsinler ki, yakın bir gelecekte onları adalet mahkemesinde yargılayacağız” ifadesini kullandı.

  “Batılı ülkelerin insan hakları ve demokrasi hakkında konuşmaya hakları olmadığını” ifade eden Ahmedinejad, “İran halkının, özgürlük, adalet ve insan haklarının bayraktarı olduğunu ve yalancı propagandalara kanmadan zafere ulaşmak için büyük bir azimle kendi yoluna devam edeceğini” kaydetti.

  NÜKLEER PROGRAM

  BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve AB ülkelerinin, İran'ın nükleer programına ilişkin son girişimlerine de değinen Ahmedinejad, şunları söyledi:

  “Onlar bugün bizim nükleer araştırmalarımıza ve sanayimizi gelişmelerimize karşı çıkıyor. Böylece bizim halkımızın kendilerine tabi olmasını istiyorlar. Ben buradan sesleniyorum: İran, 27 yıldan beri bağımsızdır ve kararlarını kendi milletinin iradesine dayanarak veriyor. Bizim kendi ayaklarımız üstüne durmamızı istemeyenler, geçen 27 yıldan beri ellerinden geleni yaptı. Ama buna rağmen bizim halkımız ilerlemeye devam etti, bundan sonra da devam edecek.”
  “Kendi bilimadamlarının çabası ve meclisin kararı doğrultusunda, bütün ülkedeki nükleer santrallarda 20 bin megavat elektrik üretimi için çalışmalara devam edeceklerini” vurgulayan Ahmedinejad, Buşehr nükleer santralını bu yılın sonunda tamamlayacaklarını da belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı