Gündem Haberleri

  Ahmedinejad Latin Amerika turunda

  BBC Türkçe
  09.01.2012 - 17:02 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Latin Amerika'daki müttefikleriyle ilişkilerini pekiştirmek amacıyla dört ülkede yapacağı ziyaretlere Venezüella'dan başladı.

  Ahmedinejad Latin Amerika turunda

  İran yönetimi, ABD'nin Tahran'ı soyutlama girişimlerine karşılık olarak, Latin Amerika bölgesindeki ilişkilerini ön plana çıkarmakta.

  BBC'nin Savunma ve Diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, bölgede uzun zamandır varolan ABD karşıtlığından yararlanmak isteyen İran'ın, hem yeni ticari ortaklar kazanmayı, hem de Venezüella gibi diplomatik destek veren ülkelerle ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediğini kaydediyor.

  İran Cumhurbaşkanı, Venezüella'dan sonra Ekvator, Küba ve Nikaragua'yı ziyaret edecek.

  Amerikalı yorumcular, İran'ın Latin Amerika'daki diplomatik açılımının, üzerindeki diplomatik ve ekonomik baskıyı azaltma ve ABD öncülüğünde uygulanan yaptırımlara karşı koyabilmek için başka seçenekler yaratma amaçlı olduğunu düşünüyorlar.

  İran'ın Venezüella ile olan askeri ve ekonomik bağları büyük önem taşıyor. Venezüella, İran'a işlenmiş petrol sağlıyor. ABD, Venezüella'nın ayrıca ekonomik yaptırımların etkisinden sıyrılma konusunda da, İran'a destek olduğu kanısında.

  İdeolojik yakınlığa rağmen, Venezüella, İran'ın bölgedeki büyük ticari ortakları arasında beşinci sırada ve Arjantin ile Brezilya gibi aynı ideolojiyi paylaşmayan ülkelerin gerisinde yer alıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı