Dünya Haberleri

  Ahmedinejad gövde gösterisi yaptı

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Tartışmalı seçim sonrası cumhurbaşkanı seçilen Mahmud Ahmedinejad yemin ederek görevine başladı. Muhalefetin tepkisine rağmen Ahmedinejad gövde gösterisi yaptı. Batılı ülkeler ise İran Cumhurbaşkanı'nı tebrik etmedi.

  İŞTE YEMİN TÖRENİNDEKİ GÖVDE GÖSTERİSİ

  İran'da 12 Haziranda yapılan seçimlerle yeniden cumhurbaşkanı olan Mahmud Ahmedinejad, yemin ederek görevine başladı.  

  Mecliste yemin eden Ahmedinejad'ı, büyük Batılı ülkeler tebrik etmedi. İran'da İngilizce yayım yapan resmi PressTV'nin internet sitesindeki haberde, "ABD Başkanı ve büyük Avrupa ülkelerinin liderleri Ahmedinejad'ı tebrik etmeyi reddeden Almanya'ya katıldılar" denildi.
  Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs dün yaptığı açıklamada, "Bir kutlama mektubu göndereceğimizi düşünmek için herhangi bir neden göremiyorum" dedi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de kutlama mesajı göndermeyeceği bildirildi. Elise Sarayı'ndan bir yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada, "Herhangi bir mesaj gönderme planı yok" diye konuştu.

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın bir sözcüsü de "Başbakan, Sayın Ahmedinejad'a kutlama mesajı yazmayacak" dedi.
  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ahmedinejad'ı kutlamayacağını açıklayan ilk batılı lider oldu.

  Merkel'in sözcüsü Klaus Vater, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Tartışmalı yeniden seçimin şartları dikkate alınarak, Şansölye, geleneksel kutlama mektubunu yazmayacaktır" dedi.

  Bu arada "kimsenin kutlamasına ihtiyaçları olmadığını" söyleyen Ahmedinejad, mecliste yemin ederken, Meclis dışındaki caddelerde yüzlerce göstericinin toplandığı ve "diktatöre ölüm" sloganları attığı bildirildi.

  Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, polisin müdahale ettiği göstericilerden en az 10'u gözaltına alındı. PressTV'nin haberine göre, yemin töreni sırasında çıkacak olayları önlemek için Meclis ve civarında 5 bin kadar polis görevlendirilirken, Meclis'e yakın bir metro istasyonu da kapatıldı.

  Öte yandan, önceki gün yapılan, Ahmedinejad'ın ikinci kez cumhurbaşkanlığı yapmasının onaylanması törenine, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin ailesinden kimsenin katılmadığı bildirildi.

  İran'da yayım yapan internet sitelerindeki haberlerde, Humeyni'nin ailesinin başında olan torunu Hasan Humeyni'nin, yemin törenine katılmamak için yurt dışına gittiği ileri sürülmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı