Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ahmedinejad: Batı Lübnan'da ateşkese ayak sürüyor

  YENİ DELHİ (A.A)
  10 Ağustos 2006 - 13:16Son Güncelleme : 10 Ağustos 2006 - 13:16

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Lübnan'daki saldırı ve çatışmaları durdurma konusunda Batı ülkelerinin ayak sürüdüğünü, çünkü savaşın bu ülkelerin bölgedeki çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi.

   Ahmedinejad, Hindistan'ın Hindu gazetesine verdiği demeçte, ateşkese acil ihtiyaç olmasına rağmen, ABD ve İngiltere öncülüğündeki ülkelerin, İsrail'in askeri kazanımlar elde etmesi için zaman öldürdüğü suçlamasında bulundu.
  İran Cumhurbaşkanı, önceki gün Tahran'da verildiği belirtilen demecinde, atılması gereken ilk adımın ateşkesin sağlanması konusunda olması gerektiğini, ancak Batılı ülkelerin hala İsrail'in askeri kazanımlar elde etmesi için zaman öldürdüğünü, ayak sürüdüğünü ileri sürdü.

  “Bu ülkelerin diğer taraftan BM'de, İsrail'in askeri saldırıyla elde edemediği çıkarlarını sağlayabilmek için görüşmeler yaptığı, belirli kararlara ilişkin metinler dolaştırdığı” ifadesini kullanılan Ahmedinejad, “Bu nedenle savaş şiddetleniyor” dedi.

  Ahmedinejad, Batılı güçlerin, İran'ın nükleer programına ilişkin sorunda da Tahran'a benzer yaklaşımda bulunduğunu söylerken, her zaman görüşmelere açık olduklarını, hukuk, ulusal çıkarları, doğruluk ve adalet temelinde hala diyalogla ilgilendiklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı