Dünya Haberleri

  Ahmedinejad apar topar Erivan'ı neden terk etti

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  23.10.2007 - 14:57 | Son Güncelleme:

  Ermenistan'a ilk resmi ziyaret gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu sabah Ermenistan yönetimini şaşırtan bir karar alarak “Ülkemde önemli işlerim çıktı. İzninizle hemen İran'a dönmem gerekiyor” sözleriyle kahvaltıdan sonra uçağına bindiği gibi Tahran yolunu tuttu.

  Ahmedinejad'dan 'soykırım' virajı

  Ahmedinejad'ın resmi ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmesi resmi Erivan tarafından “İran lideri programında değişiklik yaparak ülkesine zamanından önce dönmesi ziyaretin başarısız geçtiği anlamına gelmiyor. Ermenistan ile İran arasında özellikle ekonomik ve siyasi alanda temasların ilk gününde belirlenen hedefler doğrultusunda işbirliğimiz devam edecektir” denildi.

  Ahmedinejad'ın Ermenistan ziyaretini apar topar yarıda keserek ayrılmasını diplomatik ifadelerle izah eden yönetimin tersine Ermenistan'daki tüm haber kaynakları önemli bir hususun altını çizmeyi unutmadı.

  Ermeni diyasporasının yayın organları dahil tüm haber ajansları İran liderinin Ermenistan resmi ziyaretinin ikinci gününde program olarak sözde soykırım anıtına gitmesinin böylece suya düştüğünün altını önemle çizdi.

  Gerçekten Ermeni tarafının hazırlanan programa göre İran lideri Mahmud Ahmedinejad kahvaltıdan hemen sonra ilk önce Tsesernakabir adındaki sözde soykırım anıtını ziyaret etmesi gerekiyordu. Ardından Erivan camisine ve son olarak Ermenistan parlamentosu önünde konuşma yapması planlanıyordu.

  Ahmedinejad'ın “Ülkemde acil işim çıktı erken dönmem gerek” ifadesi siyasi gözlemciler tarafından “İran yönetimi son günlerde daha bir hassasiyet kazanan 1915 soykırım meselesi hakkında Türkiye ile ilişkilerini tehlikeye atmamak için orta yolu seçti. Asıl gerekçenin ne olduğunu söylemeden çekip giderek soykırım itilafında taraflardan hiç birini tatmin etmemiş oldu” yorumları yapıldı.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı