Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ahmedinecad'ın sürprizlerle dolu dünyası

  Reuters
  14 Kasım 2009 - 08:56Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 09:35

  Reuters haber ajansından Alistair Lyon İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın yeni dünya düzeni çağrılarının ülkesindeki sorunlarla ilgili baskılardan kaçma çabası olduğunu belirtti.

  “Atom bombası geliştirmek saçma. Amerika’nın Ortadoğu’da arkadaş edinmesi için İsrail’den vazgeçmesi gerekiyor. Başarısız kapitalist tüketimden ziyade sevgi ve maneviyata ihtiyacımız var."

   

  Bu açıklamaların Ahmedinecad'ın dünyasının sürprizlerle dolu olduğuna işaret ettiğini belirten Lyon, Ahmedinecad'ın konuşmalarında İran'da özellikle seçimlerden sonra yaşananları kesinlikle dile getirmediğini hatırlattı.

   

  Ahmedinecad, görüşlerini etkileyici hitabet kabiliyetiyle dile getirirken, düşmanlarını sert bir dille eleştirdi. 

   

  İran’ın 53 yaşındaki Cumhurbaşkanı, Haziran ayındaki tartışmalı seçimlerden mutsuz olan ülke halkına dair endişeler, İran’ın nükleer anlaşmasına uluslararası kamuoyundan gelen baskılar ya da İsrail ordusunun ayaklanması yüzünden gecelerini uykusuz geçirse bile, kamuoyuna bu sıkıntılarını yansıtmadı.

   

  Pazartesi günü İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü toplantısının ardından basından gelen soruları yanıtlayan Ahmedinecad, uzun konuşmasına kapitalizmden kaynaklanan fakirliğe lanet ederek başladı ve “sözde demokrasi” uygulayan Batı ülkelerini suçladı.

   

  ŞEYTAN MI MELEK Mİ?

  İran lideri konuşması sırasında zaman zaman şeytani görünüşüyle çelişirken, yalnızca İslami değerlere değil aynı zamanda uluslararası değerlere değindi. İran lideri arkadaşlık ve dayanışmaya dayanan, yeni bir dünya düzeni istedi. Ahmedinecad: “Maneviyat olmadan, insanoğlunun hayvandan farkı kalmaz” sözlerini kullandı.

   

  Konuşmasında ülkesinin nükleer politikasına dair çok fazla detay vermeyen Ahmedinecad, bu konunun kapalı bir dosya olduğunu yineledi. Cumhurbaşkanı İran’ın sivil kullanım için uranyumu zenginleştirebileceğinin, bu harekette hiçbir askeri çıkar olmadığının altını çizdi.

   

  Ahmedinecad, İran’ın Natanz şehrindeki uranyumunu zenginleştirmek için 50 bin santrifüj aleti yerleştireceğini ve geçtiğimiz günlerde Kum şehri yakınlarında kapatılan bir fabrikanın kullanılmaya devam edeceğini dile getirdi ve sözlerini şöyle devam ettirdi: “İhtiyaçlarımızın ötesine geçtiğimiz yerde, fazla olan her şey ihraç edilecek.”

   

  Cumhurbaşkanı, İran’ın Birleşmiş Milletler’in çizdiği bir planla, ülkesinin elindeki zenginleştirilmiş uranyumu yurt dışına ihraç edip, sonrasında medikal araştırma reaktörlerinde kullanılmak üzere geri alıp almayacağı yönündeki sorulara kaçamak yanıtlar verdi.

   

  ATOM BOMBALARI SAÇMALIK

  Holocaust’u sorgulaması ve İsrail’in haritadan silinmesi gerektiği yönündeki söylemleriyle, İran’ın nükleer niyetlerine dair dünyanın alarma geçmesine neden olan İran Cumhurbaşkanı, atom bombası geliştirmenin saçmalık olduğunu dile getirdi.

   

  Ahmedinecad konuşmasında, “atom bombasının kullanıldığı çağ bitti. Hâlâ kullanılıyor olsalardı, Siyonist rejim Gazze ve Lübnan’da başarılı olurdu. Atom bombası ABD’nin Irak ya da Afganistan’da başarılı olmasına yardım etti mi? Bir yandan atom bombası geliştirirken, diğer yandan insan hakları hakkında konuştular. Bunun artık değişmesi gerekiyor” dedi 

   

  AHMEDİNECAD OBAMA MESAJLAŞMASI

  İran’ın Başkan Barack Obama’nın görüşme talebini kabul etmeden önce ABD’nin hangi politikaları değiştirmesi gerektiği yönündeki soru üzerine Ahmedinecad, Obama’nın Küba, Guantanamo Körfezi’ndeki ABD cezaevini kapatacağına dair verdiği sözü tutmadığını ve ülkenin İsrail ve Filistin’e dair politikalarını değiştirmediğini söyledi ve “Şimdi Başkan’a soruyorum, değişiklikler nerede?” dedi.

   

  ABD’nin İsrail'e verdiği desteğkten vazgeçmesinin Obama için oldukça zor olduğunu kabul edenAhmedinecad, Başkan’ın hem Siyonist rejimle hem de bölgedeki ülkelerle arkadaşlık kurabileceğini dile getirdi.

   

  Obama’nın kendisinin Pazartesi günü Reuters’a verdiği demeçte, İran’daki politik belirsizliğin Tahran ile dünyanın büyük güçleri arasında imzalanacak nükleer yakıt anlaşmasını imzalama çabalarını zora sokabileceğini söyledi ve ABD’nin Rusya, Çin, Almanya, İngiltere ve Fransa ile birlikte İran’a adil bir teklif hazırladıklarını belirtti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı