Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ahmedinecad da blog yazarı oldu

  ANKA
  14 Ağustos 2006 - 11:13Son Güncelleme : 14 Ağustos 2006 - 14:07

  İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, bir internet günlüğü açarak görüşlerine bütün dünya ile paylaşmaya başladı.

  Başta Amerika ve İsrail olmak üzere Batı konusundaki agresif açıklamaları ile dikkatleri üzerine çeken İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, internette bir salgın gibi yayılan blog (internet günlüğü) akımına kapıldı. Ahmedinecad, www.ahmadinejad.ir adresinde açtığı blog’daki ilk yazısında, çocukluğundan İran İslam Devrimi’ne kadar yaşadıklarını anlattı.

  Farsça, Arapça ve İngilizce yayına başlayan ve yakında Fransızca bölümünün de hazırlıkları süren internet günlüğünde Lübnan ile ilgili bir de anket yer aldı. “Sizce ABD ve İsrail’in amacı Lübnan’a saldırarak yeni bir dünya savaşı başlatmak mı” diye sorulan ankete katılanların yarısı soruya “evet” yanıtı verirken, diğer yarısı bu görüşe katılmadığını belirtti.

  Ahmedinecad’ın internet günlüğünde, anketlerin ve yazıların yanı sıra İran Devlet Başkanı’nın fotoğrafları ve çeşitli internet sitelerine linkler yer alıyor.

  ÇOCUKLUĞUNU ANLATTI

  İnternet günlüğündeki ilk yazısına ise dua ederek başlayan Ahmedinecad, “Asaletin prestij, şehirde yaşamanın ise mükemmellik olduğu bir dönemde”, 1940 yılı Ağustos ayında, Tahran’ın 90 kilometre doğusundaki Garmsar köyünde doğduğunu belirtti. Ahmedinecad, doğduğu dönemi ise “İran’ın yabancı güçler tarafından işgal edilmesi ve Muhammed Rıza isimli kuklanın monarşinin başına getirilmesinden 15 yıl sonra” şeklinde tanımladı.

  Şah Muhammed Rıza döneminde İran’ın fakirleştiğini belirten Ahmedinecad, bu yüzden ailesinin Tahran’a göç etmek ve şehrin Pamenar bölgesine yerleşmek zorunda kaldığını aktardı.

  “BABAM HER GÜN GAZETE ALIRDI”

  Babasının her gün gazete aldığını ve kendisi ilkokul birinci sınıftayken “Şah’ın sözde parlamentosu” konusunda bir yazı okuduğunu anlatan Ahmedinecad, anlatılanları tam olarak anlamasa da Şah’a karşı duygularının olumsuz olduğunu belirtti. Humeyni’nin görüşlerini ise “inandırıcı ve çekici” bulduğunu belirten Ahmedinecad, Humeyni’nin insanları “saf İslam’a davet ettiğini” söyledi.

  Ahmedinecad, internetteki günlüğünde, Şah’ın Humeyni’den rahatsız olduğunu ancak onu öldürmenin kontrol edilemez kanlı olaylara neden olduğunu bildiği için Humeyni’yi 14 yıl sürecek bir sürgüne gönderdiğini ifade etti.

  Liseye geçtiğinde İran’da monarşinin 2 bin 500’üncü yıl dönümü kutlamalarının yapıldığını aktaran İran Devlet Başkanı, bu dönemde İran’daki fakirliğin iyice arttığını ve demircilik yapan babası alilerine bakamadığı için kendisinin de bir havalandırma ekipmanı şirketinde çalışmaya başladığını belirtti.

  “SINAVDA BURNUM KANADIĞI HALDE DERECE YAPTIM”

  “Seçkin bir öğrenci” olduğunu söyleyen Ahmedinecad, lise yıllarında arkadaşlarına dersler verdiğini, hatta üniversite sınavında “burnu kanadığı halde” 400 bin kişi arasında 132’inci olduğunu aktardı.

  Üniversite yıllarında İran İslam Devrimi’nin başladığını belirten Ahmedinecad, bu dönemde hem “ABD ve İngiltere’nin kuklası” Şah rejimine karşı üzerine düşeni yaptığını hem da derslerini aksatmadığını belirtti.

  Humeyni’nin İran’a dönüşünü “tarihi bir an” olarak nitelendiren Mahmud Ahmedinecad, devrimin ardından Humeyni’nin bir referandum yaparak halkın hangi rejimle yönetilmek istediğini belirlediğini ve halkın bir “İslam Cumhuriyeti” seçtiğini ifade etti.

  “ABD BÜYÜK ŞEYTAN”

  Ahmedinecad, İran-Irak savaşına da değindiği yazısında ABD’yi “Büyük Şeytan” olarak nitelendirdi ve Amerika’nın Saddam rejimini destekleyerek kendilerine karşı savaştırdığını belirtti.

  ABD ve diğer Batı ülkeleri tarafından desteklenen Saddam’ın İran’ı üç günde alacağını iddia ettiğini oysa savaşın 8 yıl sürdüğünü anımsatan Ahmedinecad, bu sürede Saddam’ın “kendisine Batı’nın verdiği kimyasal silahlarla” İran köylerini vurduğunu ifade etti. Ahmedinecad, İran’ın ise İslami ve insani prensiplerle Irak’ta köyleri değil sadece askerleri hedef aldığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı