MUĞLA HABERLERİ

Ahmed Adnan Saygun Piyano Ödülü Sahibini Buldu

IHA
24.07.2015 - 16:57Son Güncelleme :

FESTİVAL

IHA

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında iki yılda bir düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Final Konseri, Gümüşlük Antik Taş Ocağında düzenlenen geceyle gerçekleşti.
Final konserinin ardından jüri, büyük ödülü kazananı açıkladı. Ahmed Adnan Saygun Piyano Ödülü, Londra Royal College of Music’de lisans eğitimi gören 23 yaşındaki Salih Can Gevrek’in oldu.
12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında A Mutfak Mobilya tarafından desteklenen Ahmed Adnan Saygun Piyano yarışmasında ikincilik, 21 yaşındaki Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Atakan Oyal’ın, üçüncülük ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 24 yaşındaki Ecem Alnıaçık’ın oldu. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen yarışmada dünyaca ünlü piyanistler; Gülsin Onay, Martin Roscoe ve Vyacheslav Gryaznov jüri üyeliği yaptı.
YARIŞMANIN BİRİNCİSİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL FESTİVAL SAHNESİNDE KONSER VERECEK
Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Birincilik Ödülüne layık görülen Salih Can Gevrek, 3.000 TL para ödülünün yanı sıra 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali konser programında da yer almaya hak kazandı. 3. turun ardından finale kalan yarışmacılardan Salih Can Gevrek final gecesinde ilk olarak S. Rachmaninov’un “6 Moments Musicaux” adlı eserini, ardından A.A. Saygun’un “Sonotin, Horon” adlı eseri seslendirdi. Yarışmadaki performansıyla ikincilik ödülüne layık görülen Atakan Oyal ise jürinin önünde ilk olarak F. Liszt’ten, “Paganini etüdleri no.1&3” adlı eseri, ardından R. Schumann’dan “Papillons” ve A.A. Saygun’dan “Etude op38. No.5” adlı eseri seslendirdi. İkinciliğe değer bulunan Atakan Oyal, 1.500 TL’lik ödülün de sahibi oldu. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasının üçüncüsü ise 1.000 TL ile ödüllendirildi. Ecem Alnıaçık sergilediği performansla üçüncü seçilirken, genç sanatçı sahnede ilk olarak F. Mendelssohn’dan “Variations serieuses op.54” adlı eseri ardından N. Medtner’den “Fairy Tales op.20 no.1-2 op.25 no.3” ve A.A. Saygun’dan “Sonatin op.15” adlı eseri yorumladı.
Yarışmada “En İyi Saygun Yorumu” ödülüne Atakan Oyal layık görülürken; Ecem Alnıaçık ise yarışmanın izleyicileri arasında yapılan halk oylamasında birinci seçildi.
BİLET GELİRİ BURSA AKTARILACAK
Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması final konserinden elde edilen gelir, önümüzdeki yıl Gümüşlük Festival Akademisinde eğitim görecek bir öğrenciye burs olarak aktarılacak. Her yıl GFA kapsamında farklı disiplinlerde gerçekleşen masterclasslara 50 civarında genç yetenek katılıyor. Bugüne kadar 10 öğrenci ise GFA’nın girişimleriyle yurtiçinde ve dışında burslu eğitim görme imkanına sahip oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Ahmed Adnan Saygun Piyano Ödülü Sahibini Buldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ahmed Adnan Saygun Piyano Ödülü Sahibini Buldu haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:42
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı