Gündem Haberleri

  Ahlat'ta hasarlı okul binası velileri tedirgin etti

  Tuncay BAYAR/AHLAT (Bitlis), (DHA)
  27.09.2012 - 17:48 | Son Güncelleme:

  VAN depreminde hasar gören ve güçlendirme çalışmaları devam etmesine rağmen eğitime açılan Bitlis’in Ahlat İlçesi’nin Selçuklu Mahallesi’ndeki Yunus Ensari İlköğretim Okulu’nun durumu velileri kızdırdı. İnşaat süren okulun eğitime açılmasının hata olduğunu belirten Okul Aile Birliği Başkanı Erhan Akarsu, çocukları okula göndermeme kararı aldıklarını söyledi. Akarsu, okulun hasar tespit sonuçlarının da kafa karıştırdığını ileri sürdü.

  Van’da 23 Ekim 2011’de meydana gelen Richter ölceğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremde, Ahlat İlçesi’nde bulunan 600 öğrenci kapasiteli 4 katlı Yunus Ensari İlköğretim Okulu da hasar gördü. Okulda inşaat devam ederken, 17 Eylül’de eğitim- öğretimin başlamasıyla Yunus Ensari İlköğretim Okulu da açıldı. Ancak inşaat halindeki okulun eğitime açılması, velilerin tepkisine neden oldu. Okulun hasar tespit sonuçlarının kendilerine söylenmediğini, konuşulanların ise kafa karıştırdığını belirten veliler, çocuklarını okula göndermeme kararı aldıklarını ifade etti.

  Okulda velilerle birlikte basın toplantısı düzenleyen Okul Aile Birliği Başkanı Erhan Akarsu, raporlar netleşinceye kadar öğrencileri okula göndermeyeceklerini, yetkililerden de açıklama beklediklerini söyledi. Akarsu, "Elimize ulaşan raporlar bizleri oldukça tedirgin etti. Okuldan alınan karot örnekleri sonucunda okulun mevcut taşıyıcı kolonları hasar gördüğü için güçlendirme çalışması yapıldı. Fakat elimize ulaşan raporlarda çelişki olduğu için yeni bir inceleme yapılıp bu bağlamda tekrar bilirkişi tarafından yeni örnekler alınarak bizlere yeni rapor sunulmasını istiyoruz. Yeni rapor gelene kadar veya geçici süreliğine yeni bir okul tahsis edilip taşıma sıkıntısı giderilene kadar tüm veliler olarak öğrencilerimizi okula göndermeme kararı aldık" dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı