BİTLİS HABERLERİ

Ahlat’ta Patates Hasadı Başladı

IHA
19.10.2015 - 09:42Son Güncelleme :

AHLAT'TA PATATES HASADI BAŞLADI

IHA

Türkiye’nin önemli patates ambarları arasında sayılan Bitlis’in Ahlat ilçesinde hasat başlarken, yaklaşık 30 bin dekar alandan 150 bin ton patates üretimi bekleniyor.
Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden, patates hasadı nedeniyle ilçedeki patates tarlalarında incelemelerde bulunarak, çiftçilerle birlikte hasat yaptı. Daha sonra patates tarlasında gazetecilere açıklama yapan AHZO Başkanı Demirden, “Bu yıl patates hasadına başladık. Bütün çiftçilerimize bol kazanç ve bol ürün diliyoruz. Hasat nedeniyle tarlalarda yapmış olduğumuz incelemelerde patateste çok yüksek bir verim beklemekteyiz. Bu yılki verimden çok memnunuz. Rekoltemiz çok yüksek. Kalite olarak da en üst kaliteyi yakalamış durumdayız. Kısacası patateste, rekoltede ve kalitede hiçbir sorunumuz yok” dedi.
“PATATES TARLALARINDA 10 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR”
Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, ilçede patates tarlalarında 10 bin kişinin üzerinde çalışan olduğunu belirterek, "Ahlat’ta patates üretimimiz bu yıl yaklaşık 30 bin dekar alana yapılmıştır. Ortalama 150 bin ton civarında bir patates üretimi elde edilmesini bekliyoruz. Şu anda verim çok şükür iyidir. Sadece pazarlama konusunda sıkıntımız var. Bölgemizde yaşanan sıkıntılardan dolayı satışlar biraz yavaşlamış durumdadır. Sökülen patatesler şu anda depolara çekilmektedir. İşçi bulmakta da zorlanıyoruz. Tarlalarda şu anda Güroymak, Mardin, Silopi’den çalışmaya gelenler var. Bu çevreden çok fazla işçi bulamıyoruz. Ahlat’ta şu anda yaklaşık olarak 10 binin üzerinde işçi çalışmaktadır. Yani Ahlat bir açık hava fabrikası gibi istihdam ediyor. Çalışmak isteyen varsa gelsin. Biz istihdam etmeye hazırız. Yeter ki çalışmak isteyip gelsinler. Önceki yıllarda Irak, Suriye ve Azerbaycan pazarımız vardı. Bölgemizde ise Hakkari, Silopi, Mardin, Van, Ağrı daha doğrusu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin hepsine patates veriyorduk. Şu anda bölgemizde yaşanan sıkıntılardan dolayı patates almaya fazla gelen olmuyor. İnşallah iyi olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Ahlat’ta Patates Hasadı Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 09 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ahlat’ta Patates Hasadı Başladı haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı