"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Ahlak zabıtası’ görevde!

ANKARA’da ‘ahlak zabıtası’ çoktan göreve başladı, biliyor musunuz?

Güvenlikçiler içki arıyor

Gençlik Parkı başta olmak üzere Büyükşehir’in yeniden düzenlediği Göksupark, Gölbaşı, Mavigöl isimli mesire yerlerinde özel güvenlikler, vatandaşların yanında misafirlerine ve gururlarının rencide olup olmadığına bakmadan işi tacize kadar vardırıyorlar.
İstanbul’dan gelen misafirlerini Gölbaşı’na götüren arkadaşımız, masada oturdukları esnada belediye güvenlikçileri geliyor, eğilip masa altını kontrol etmek suretiyle rahatsızlık verince, müdahale eden ev sahibine “gizli içki içenleri kontrol ediyoruz, yasak..” şeklinde çıkışıyorlar. Misafirlerinin yanında hemşerilerinin özgürlüğünü kısıtlayacak ölçüde talimatlandırılan, sözde asayişi korumakla görevli olanların tavrı çoktan tacizi aşmış... Hangi devirde, nerede yaşıyoruz? Banklarda oturan çiftlerden, kimlik soruyorlar, evli olmayanlara  müdaheleye kadar işi vardırıyorlar, uyuyanları uyandırıyorlar; verilen örnekler arasında bunlar da var... Yerel yöneticilerimiz uyuyor mu yoksa düzen değişti haberimiz mi yok?
Metin ALTAY

 

‘Ahlak zabıtası’ görevde


Külüstürleşmeyi Ankara haketmiyor

KÜLTÜR ve Turizm  Bakanlığı’nın yakınındaki Ankara’nın en önemli tarihi kültürel arkeolojik değerlerine önem verilmiyor. Anlamak mümkün değil.
Roma Tiyarosu SİT alanı otopark olarak kullanılıyor ve kazılar için hiç bir önlem alınmıyor.
Ankara’nın en önemli kalıntılarından olan Roma Tiyatrosu otopark olarak neden kullanılmaktadır? Roma Tiyatrosu’nun güneyinde Hisar Parkı caddesi yanındaki korkuluklar kaldırılmış ama sonrasında neden hiçbir önlem alınmadan tehlikeli yaya geçişine izin verilmektedir? Çağdaş Arkeolojik kazı alanı bu şekilde mi çevrilmektedir, düzenlenmektedir?
Ankara Ulus Zincirli Camisi batısındaki Roma Caddesi’nin yanına çardak çadır benzeri yapıya neden izin verilmektedir?
Anafartalar Caddesi tarafından Roma Caddesi ile ilgi neden bir tanıtıcı bilgilendirici tabela yoktur? Ulus Şehir Çarşısı yanında Roma Caddesi kalıntılarının olduğu alana atılmış döküntüler ve çöpler ile ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır? Anafartalar caddesi tarafına Roma Caddesi ile ilgİli bilgi panosu konulacak mıdır?
Valilik bahçesi önündeki kalıntılar üstünde cam düzlemler vardır ama altındaki kalıntılar neden görülmemektedir?
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Günay, Augustus Tapınağı bitişiğine fıskiyeli değil, kuru havuz yapılacağını söylemişti.
Gazetelerde haberleri yer almıştı. Ancak arkeolojik alanın yanına birçok uzmanında tepkisini çeken fıskiyeli havuz neden nasıl yapılmıştır? Bu havuza ve fıskıyelere ve ses sistemine ne kadar para harcanmıştır?
Ankara Kalesi güneyindeki Akkale neden ziyarete açık değildir? Buradaki anten tarihi dokuya uygun olmamasına rağmen neden durmaktadır?
Ankara Kalesi surlar üzerinde bir çok kablo tel vb. uygunsuz nesne vardır, bu kötü görüntüler ile ilgili bir çalışma yapılacak mıdır?
Ali KEMAL ARKUN- Peyzaj Mimari ve Kentsel Tasarımcı

GÜNÜN SÖZÜ

“Ne mutlu o kişiye ki kendi ayıbını görür.”
(Mevlana)

X