ANTALYA HABERLERİ

Ahıska Türkleri'nin sürgün edilişinin 70. yıl dönümü

AA / Sinan Özmüş
07 Aralık 2014 - 18:20Son Güncelleme : 07 Aralık 2014 - 18:20

- DATÜB Başkanı Kassanov: - "Bugün Suriye'den gelenlere daha rahat yol açarken, Ahıskalılara daha çok engel çıkartıyorlar" - "3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye'ye kabulü ve İskanına Dair Kanun) Türkiye için en büyük amacımız bu kanunu çalıştırmak. Kanunu çalıştırdıktan sonra bizim milletin önünde ne oturma ne çalışma izni ne de böyle sorunlar olur" - Ahıska Türkleri Hukuk Müşaviri Hüseyin: - "Ana vatanımız dışında Türk, Türkiye'de ise yabancı kabul ediliyoruz"

AA / Sinan Özmüş

ANTALYA (AA) - Türklerin Ahıska'dan sürgün edilişinin 70. yıl dönümü nedeniyle Antalya'da anma programı düzenledi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkanı Ziyatdin Kassanov, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'ndaki anma töreninde, 1992 yılında çıkan 3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye'ye kabulü ve İskanına Dair Kanun'un, 1993 yılından bu yana uygulanmadığını öne sürdü.

Kanunun kaldırılmadığını, varlığını devam ettirdiğini anlatan Kassanov, "Türkiye için en büyük amacımız bu kanunu çalıştırmak. Kanunu çalıştırdıktan sonra bizim milletin önünde ne oturma ne çalışma izni ne de böyle sorunlar olur" dedi.

Kassanov, önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek kanunu kendisine anlatacağını dile getirerek, Başbakanın bu sorunlarını anlaması halinde en kısa zamanda çözülebileceğini belirtti.

- "Ahıskalıların doğal hakkı var"

Türk olmaları nedeniyle Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'da Ahıskalılara okumak, çalışmak, polis ve bürokratlığın yasaklandığını ifade eden Kassanov, bu ülkelerde önlerine hep engellerin çıkarıldığını kaydetti.

Kassanov, Türkiye'de de Türklüklerinin kabul edilmesine karşın sorunlarının bitmediğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Bugün Suriye'den gelenlere daha rahat yol açarken, Ahıskalılara daha çok engel çıkartıyorlar. Suriyelilere yardım etmeleri çok doğru bir şeydir ama bu arada Ahıskalıların doğal hakkı var. Bizi sürdüler. Bugüne kadar ne Gürcistan bizim sürgün olduğumuzu kabul etti ne de Türkiye'de bize sürgün olan insanlar, Türk pasaportunu taşıyarak eziyet çeken bir millet olarak bakıldı."

- "Ahıskalılar bu devletin, milletin öz evladıdır"

Ahıska Türkleri Hukuk Müşaviri Ramiz Hüseyin de 70 yıl önce yaşanan sürgün sırasında 17 ila 20 bin arasında Türk'ün hayatını kaybettiğini, Ahıskalıların yıllarca çeşitli bölgelerde, zorlu şartlarda yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ahıskalıların sosyal, siyasal ve kültürel baskılara uğradığını dile getiren Hüseyin, buna rağmen atalarının, dedelerinin binlerce insanı yetiştirmeyi, bilgileri aktarmayı başardığını vurguladı.

Bugün dünyanın 8-9 bölgesinde Ahıskalıların yaşadığını bildiren Hüseyin, "Türk'üz, Türkiye'de yaşıyoruz. Ana vatanımız dışında Türk, Türkiye'de ise yabancı kabul ediliyoruz" ifadesini kullandı.

Hüseyin, 3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye'ye Kabulü ve İskanına Dair Kanun'un uygulanmamasından dolayı Ahıskalı Türklerin 2004 yılından beri vatandaşlık, çalışma ve oturma izni, sosyal ve eğitim haklarında sorunlar yaşadıklarını savunarak, bu sorunlar çözülmedikçe dünyanın hiçbir yerindeki Ahıskalı Türklerin sorununun bitmeyeceğini belirtti.

Türk olduğunu, ana vatanında yabancı olmak istemediğine işaret eden Hüseyin, "Ahıskalılar bu devletin, milletin öz evladıdır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ahıska Türkleri'nin sürgün edilişinin 70. yıl dönümü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı