ANKARA HABERLERİ

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Keçiören'de anıldı

DHA
07.04.2016 - 10:10Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- 'ÇAĞIMIZI Aydınlatan Değerlerimiz' projesi kapsamında Anadolu'daki Ahilik adlı esnaf teşkilatının kurucusu alim ve veli Ahi Evran, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın da katıldığı bir programla anıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği ve Keçiören Kaymakamlığı'nın destek verdiği program, Keçiören Belediyesi'nin ev sahipliğinde Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Mustafa Ak'ın yanı sıra Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, ESDER(Esnaf ve Sanatkarlar Derneği) Genel Başkanı Mahmut Çelikus ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

OSMANLI 600 YIL BARIŞ VE HUZUR GETİRDİ

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşmasına 'Çağımızı Aydınlatan Değerler' projesi kapsamında Ahilik'in kurucusu Ahi Evran'ı anıp, aynı zamanda tanıttıklarını söyleyerek başlayan Başkan Mustafa Ak, Anadolu'nun fethedilip yurt olmasından sonra Ahi Evran'IN kurduğu Ahilik teşkilatı ile iktisadi hayatı düzenlediğini belirterek, şunları söyledi:

"Uhrevi ve dünyevi hayatın dengelenmesinde önemli bir rol oynadı. Böylesine değerli müesseseler sayesinde bizler Osmanlı ile cihan imparatorluğunu kurduk. Altı yüzyıl boyunca Osmanlı imparatorluğu dünyaya barış ve huzur getirdi" dedi. Osmanlı’nın gittiği her yerde kurduğu müesseseler ve hizmetler ile iz bıraktığını belirten Başkan Ak, “Osmanlı İmparatorluğu 1912 yılında Balkanlar'dan ayrıldı. Üç yıl aradan sonra 1915'de Çanakkale Savaşı yapıldı. Osmanlı'nın bu savaşına Bosna'dan, Üsküp’ten ve Priştine'den gönüllü askerler geldi. Kısa bir süre önce Keçiören Belediyesi olarak Kosova Mamuşa'da yaptırdığımız parkın içerisindeki Çanakkale Anıtı'nın açılışını gerçekleştirdik. Bu anıt Türkiye dışında yapılan ilk anıttır. Bu yüzden bu anıtın burada yapılması önemlidir" diye konuştu. Bugün Kuzey Afrika'da, Asya'da, Kafkasya'da, Balkanlar'da ve dünyanın daha farklı bölgelerine gidildiğinde Osmanlı’nın bıraktığı eserlerin görüldüğünü kaydeden Başkan Ak, "Kurduğumuz büyük medeniyetimizle ne kadar gurur duysak azdır. Gençler tarihimizi iyi öğrenmelisiniz ki geleceğe emin adımlarla ilerlemeye devam edelim".

KAPİTALİZİM MUTLULUK VERMİYOR

13. yüzyılda Anadolu'nun Türk ve İslamlaşmasında katkıları olan Ahi Evran'ın iyi tanınması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Dirim ise, "Bugün dünyaya baktığımızda esen ticari sistem kapitalizmdir. Ama bu sistem insanlara mutluluk sağlamıyor, çünkü sömürü duygusu var. Başka coğrafyalardan gelip kaynakları alıyorlar ve kendi insanlarına sunuyorlar. Kabul edilemez bir durumdur bu. Ahi Evran ise ticaretin ve sanayinin temelinde paylaşma duygusu olduğunu gösteriyor" mesajını verdi.

'Artık selam, kelam, dua, kardeşlik unutuldu' diyen Çelikus da gençlerin kullandığı “'anka( sözcüğüne dikkat çekerek, “Siz gençler bizlerden hiç bir yardım görmeden ne yapıp ettiniz ‘kanka’ diye bir kavram geliştirdiniz. Kanka, ‘kan kardeş’ anlamına geliyor. Ahilik'le kankalık aynı şeydir. Bizim milletimizin ruhunda inanç ve samimiyet vardır. Ahilik esnaf ve sanatkarların kurduğu bir medeniyet projesidir" diye konuştu..

Konuşmaların ardından sahnelenen ve kalfalıktan ustalığa geçişin anlatıldığı Ahilik Şed Kuşatma Töreni’ni konu alan tiyatro gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Daha sonra Başkan Ak ve protokol üyeleri, "Alın Teri" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini verirken, program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Programın ardından protokol üyeleri "Kayıp Meslekler" konulu resim sergisini de gezdiler.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Keçiören'de anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Keçiören'de anıldı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı