Ahali hálá tırsık

Sadi ÖZDEMİR
23 Ekim 2003 - 01:58Son Güncelleme : 23 Ekim 2003 - 01:58

Krizde bile piyasaya moral pompalayan Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, Perakende Günleri'nde, ‘‘Maliyetler ve fiyatlar aşağı gidiyor. normalde bu düşen fiyatlarla mala hücum olmayıldı. Ama memurun, işçinin aylığı da enflasyonun altında. Bu yüzden ‘ahali tırsık', piyasa tatsız’’ dedi.

BOYNER Holding Murahhas Azası Cem Boyner, Perakende Günleri 2003’te, ‘‘Son Zamanlarda Yeni Ne Yaptınız?’’ başlıklı bir konferans verdi. Konuşmasında önce piyasanın genel durumuna değinen Boyner, daha sonra grup olarak 5 aydır sürdürdükleri T-box projesinin ayrıntılarını anlattı. Boyner, piyasa için ‘‘Ahali hálá tırsık, piyasaların çok tadı yok. Ama iyi bir yere doğru gidiyoruz. Hepsi o kadar’’ dedi.

Boyner Hürriyet’in de sponsorları arasında bulunduğu toplantıda yaptığı konuşmada krizden sonraki süreç için deflasyon yaşanan bir dönem olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

‘‘Maliyetler ve fiyatlar aşağı gidiyor. Ama bu Türkiye'de çok daha çarpıcı bir etkiye sahip. Çünkü 70 kilometre hızla giderken bir anda 20 kilometreye inince çok ani fren yapmış oluyoruz, hatta insan geri gidiyormuş gibi hissediyor. Normalde bu düşen fiyatlarla mala hücum olmalıydı. Ama gelirlere zam yok ki olsun. Memurun işçinin aldığı da enflasyonun altında kaldı.’’

GECİKEN TOPARLANMA

Boyner, ekonomide önümüzdeki dönemde geciken bir toparlanma yaşanacağını, ancak perakende sektörünün genel iyileşmeden daha az etkileneceğini kaydetti. Tüm perakendecileri önümüzdeki on yıl için de uyaran Boyner, ‘‘Dış faktörler de fiyatları aşağı çekmeye devam edecek. 2005'ten itibaren 10-12 yıl özellikle Çin etkisiyle fiyatlar her yıl yüzde 2 inmeye devam edecek. Bunu bilelim. Zor bir resim var. Ne yapacağız da müşteriye mal satacağız, Onu bulalım’’ dedi.

Boyner, pazar küçülürken, pazardaki pasta payı için kavga etmenin çok anlamlı olmadığını belirterek, ‘‘Bu yüzden artık yepyeni şeyler, farklı şeyler gerekli’’ dedi. Boyner, ‘‘Müşteri her şeye para vermiyor. Heyecan, tutku, aşk, hayal kat diyor. Dünkü formülle fiyatları yüzde 10 indirmekle bu sorun çözülmez’’ diye konuştu.

NEFES KESİCİ OLACAĞIZ

Cem Boyner, Boyner Grubu olarak kendilerinin de böyle bir muhasebe yaptıklarını ve sürekli ‘‘nefes kesici’’ olmak için karar aldıklarını kaydetti. Boyner şöyle devam etti:

‘‘Örneğin tüm ürün gruplarımızı yeniden masaya yatırdık. Bazı şeyleri de kazara öğrendik. Orta büyüklükte bir ürünümüzün bayan siparişlerine baktığımızda on yıl önce 38-40 bedende yoğunlaşan siparişlerin, bugün 40-42 bedene kaydığını gördük. Bu müşterimizin şişmanladığını, yaşlandığını gösteriyordu. Ve hemen 36-38-40 bedende yeni müşteriler kazanmamız gerektiğini gördük. Evet sadık müşteri çok önemli, pazarda yeni aşı gerekiyor. T-box paketleme işine de böyle girdik.’’

Benetton T-Box için 30 yıllık kuralını bozdu

Cem Boyner, T-box projesinin başarısı üzerine konsept mağaza açacaklarını, Akmerkez'den sonra Rusya ve İtalya'da da T-Box mağazaları olacağını söyledi. Boyner, ‘‘T-Box için İtalya Benetton 30 yıllık kuralını bozdu. Bugüne kadar başka hiç bir markayı mağazalarında satmazken, T-box satma kararı aldı’’dedi. Türkiye'deki Benetton'un günlük satış hasılatının yüzde 10'unun T-box ürünleri olduğunu söyleyen Boyner, bu projenin nereye gideceğini bilmediğini ama eğlenceli bir şekilde umulmadık bir başarı elde ettiğini anlattı. Boyner şunları söyledi: ‘‘Ben ilk kez Advantage projesini anlatırken de böyle konuşmuştum. T-box başladığı günden beri 5 ay içinde 400 bin adet satıldı. 1 yıllık dönemde 1 milyon adet satışa ulaşmasını bekliyorum.

T-box'ların yüzde 50'sini erkekler satın aldı. İlk bir ay içindeki satışların yüzde 74'ünün hediye amaçlı olduğu tespit edildi.’’

Gıcık, maydanoz tipi işe almayın

RETAIL Management Consultants (RMC) Başkanı George Whalin, Türk perakendecilere ‘‘İnsanları seven, iletişimi güçlü’’ personelle satış yapmalarını önerdi. Whalin, eleman alınırken çok ince eleyip sık dokunması tavsiyesinde bulundu ve ‘‘Öncelikle insanlarla iyi geçinen, hizmet etmeyi seven insanı işe almalısınız. Gıcık, maydonoz tipleri sakın işe almayın’’ dedi. Whalin, ‘‘Dev şirketler teknolojiye milyarlarca dolar yatırım yapıyor, ama elemanlarına hiçbir yatırım yapmıyorlar. Perakendecilik robotla yapılan bir iş değil. İnsanlara hizmet etmeyi seven satıcılarla yapılır’’ dedi.

Mısır Çarşısı'nı gezdiğini ve burada çok başarılı satıcılarla karşılaştığını kaydeden Whalin, ‘‘Bir satıcı bana refaket etti ve konuşabildiğim dili öğrenene kadar üç farklı dil konuştu. Benim İngilizce konuştuğumu öğrenince de 'Nerelisin' diye sordu. Bir satıcı için bu yaklaşım çok güzel, çünkü müşteriye odaklanmış’’ diye konuştu.

FARKLI OLUN, BAŞARIN

ABD'de çeşitli yöntemlerle yeni konseptler geliştiren ve tamamen farklılaşan mağaza zincirleri bulunduğunu söyleyen George Whalin, bu mağazaların bazılarının tek başına 150-200 milyon dolar ciro yaptığını kaydetti. Whalin, şöyle konuştu:

‘‘Aynı ürünleri satan birbirine benzeyen yüzlerce mağaza var. Müşteri belli bir süre sonra sıkılıyor. Bunu keşfeden perakendeciler her biri farklı düşünerek, yeni mağaza zincirleri kurdu. Mesela Kaliforniya'daki bir girişimci sadece düğün mücevheri satarak işe başladı. Bir süre sonra müşterilerin isteğine göre mücevher üretimi, nikahın yapılacağı kilise seçimi, düğün organizasyonu, balayı geçirilecek yer, derken tek bir paket, komple düğün hizmeti satan bir mağaza zinciri ortaya çıktı. Bir başka girişimci de sadece çalışanlarına çok iyi davranan mağaza zinciri olarak ün saldı ve büyümeyi başardı.’’

Bu tür örnekleri sıraladıktan sonra bütün bunların ortak noktasına dikkat çeken George Whalin, şöyle konuştu: ‘‘Öncelikle bu mağazaların hepsi birbirinden çok farklı. Kimisi binasını, kimisi iç mekanını, kimisi çalışanlarını, bazıları sattıkları ürünleriyle tüketicinin yeni ilgisini çektiler. Sizler de düşünün ve kendi kendinize sorun. Sizin mağazanız ötekilerle aynıysa müşteri neden sizden alışveriş yapsın.’’

Marketler taşınmayacak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bugüne kadar kurulmuş olan hipermarketlerin mevcut haklarının korunacağını ve taşınmayacağını belirterek, ‘‘Yeni yasa taslağı ile bundan sonra hipermarketlerin kuruluşuna ilişkin kurallar konulacak’’ dedi.

Soysal Eğitim Danışmanlık tarafından düzenlenen Perakende Günleri 2003'ün açılış oturumuna katılan Coşkun, yasal boşluk nedeniyle şehir içinde kurulmuş hipermarketlerin deprem, yangın, sağlık standartlarına uygun olmadıklarını da tespit ettiklerini belirtti. Onlara gerekli müdahalenin yapılacağını söyleyen Coşkun, ‘‘Çünkü alışveriş merkezlerinde binlerce kişi aynı anda bulunuyor. Bir deprem ya da yangın anında çok büyük felaketler olabilir. Ayrıca şehircilik açısından da konuya bakıyoruz’’ diye konuştu. Coşkun, yeni yasa taslağı ile neler getirileceğini şöyle özetledi:

‘‘Bugüne kadar kurulmuş olan hipermarketlerin müktesep hakları var. Onlar taşınmayacak. Bundan sonra hipermarket kuruluşuyla ilgili kurallar konulacak. İmar planlarında belirtilen ticaret alanlarına hipermarketler kurulabilecek. Belirtilmemişse bu konuda valilik yetkili olacak. İhtilaf halinde de bakanlık devreye girecek.’’

Perakende sektörünün önemine de işaret eden Coşkun, bu sektörün kayıtlı ticareti geliştirdiğini, kayıtlı istihdam ve vergi açısından hükümet için son derece önemli olduğunu kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı