"Mehmet Y. Yılmaz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Y. Yılmaz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Y. Yılmaz

Ah şu özgürlükler olmasaydı!

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, El Cezire Televizyonu’na verdiği demeçte şöyle söylemiş: "Sınırsız özgürlük var mı? Bunun tanımı yapılmalı. Ülkemde buna yönelik süreci başlatma düşüncesindeyim. Her alanda bir sınır var ve önce bu belirlenmeli, tanımları yapılmalı ve o sınırda durulmalı."

Başbakan’ın kitap okumakla başının pek hoş olmadığını biliyoruz. Hatırlayacaksınız, geçen yıl verdiği bir demeçte "kitap okumaya zamanı olmadığını" söylemişti.

Keşke, işleri bu kadar yoğunlaşmadan önce gençlik yıllarında bu eksikliğini kapatma olanağı bulsaydı diye hayıflandım bu sözlerini okuyunca.

Eğer biraz bu konularla ilgilenmiş olsaydı Magna Carta’dan başlayarak (ki tarihi 1215) insanlık tarihindeki bütün önemli dönüşümlerin bu tartışmadan çıktığını bilebilirdi. Sözünü ettiği tanımlamaların yüzyıllardır yapılageldiğini hatırlayarak "özgürlüklerin sınırlarının yeniden tanımlanması" gibi konulardan söz etmezdi.

Öte yandan Başbakan’ın ifadelerinden şöyle bir sonuç da çıkıyor gibi, yanıldıysam beni bağışlasın: Başbakan emir verecek, birileri oturup, tartışıp konuşacaklar ve "şu alanda bu kadar, o alanda şu kadar özgürlük vardır" gibi sınırlar çizecekler. Ve sonra tüm insanlık bu "ulema heyetinin" çizdiği sınırlamalara uyacak!

Bu bana daha çok siyasi-dini-ekonomik otoriteye kayıtsız boyun eğen, bireysel özgürlük kavramının ifade ettiği anlamları tarihsel-sosyal nedenlerle yeterince içselleştirememiş doğu toplumlarına özgü bir yaklaşım gibi geliyor.

Ve hiç kuşkusuz böyle bir yaklaşım "özgürlük" kavramının kendisiyle çelişiyor!

Padişah-reis-Rambo Polat

"K"KURTLAR Vadisi Irak" filminin Avrupa’daki ilk gösterimi, Almanya’nın Köln kentinde yapıldı. Galayla ilgili olarak bugün Hürriyet’te okuyacağınız haberi başrol oyuncusu Necati Şaşmaz’ın tuhaf giysili bir fotoğrafı süslüyor.

Fotoğraftan anlıyoruz ki "Turkish Rambo" Polat, kendisine bir de "tuğra" yaptırmış. Oğuz Türkçesinden Arapça ve Farsça’ya geçen "tuğra" kelimesi, Osmanlı padişahlarının ferman, berat ve resmi belgeleri ile paraların üzerinde kullandıkları özel işaret anlamına geliyor. Bir tür mühür yani.

Demek ki Polat’a "Ramboluk" yetmemiş, padişahlığa soyunuyor diye düşündüm fotoğrafı görünce.

Hürriyet yazı işlerindeki arkadaşlarımız bir uzmana "tuğra"yı okuttular. Polat’ın tuğrasında şöyle yazılı: "Abdülkadir oğlu Necati."

Necati Şaşmaz’ı yakasında nal kadar bir tuğra olan ceketin içinde görünce, "bitpazarından asalet satın alan sonradan görmeleri" hatırladım.

Hani yıpranmış, eski fotoğrafları sahaflardan, bitpazarından toplayıp, çerçeveleterek evine asıp, sonra da "büyük büyük dedem paşaydı", "annemin dedesinin dayısı Osmanlı valisiydi" diye böbürlenenler var ya... Onların kulaklarını çınlattım.

Yakında herkesin kendisine bir tuğra yazdırıp kullanmaya başladığını görürsem de hiç şaşırmayacağım.

Kıskananlar çatlasın ama nasıl

TRABZON Valisi kendisine yönelik eleştirileri yanıtlarken "Kıskananlar çatlasın" demiş. Bir valinin, açık tribün seyircisi edasıyla eleştiri yanıtlamasına da, başka birçok olumsuzluğa alıştığımız gibi belki giderek alışacağız.

Ben şuna dikkatinizi çekmek istiyorum: Öldürülen papaz için Trabzon’da küçük bir tören yapıldı. Gerçekten küçük bir tören. Bazı yabancı konsolosların ve kilise cemaatinin katıldığı bu törende vali yoktu. Belediye Başkanı da yoktu. Ve kentlerinde bir din adamının öldürülmesine en çok tepki göstermesi gereken Trabzonlular da yoklardı. Ne sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, ne tüccarlar, ne işadamları, ne sendikacılar ne de cinayete tepki duyan sivil vatandaşlar...

Oysa Trabzonluların, başta en büyük mülki amirleriyle o törende cinayete karşı çıktıklarını göstermelerini beklerdim.

Cenazenin İstanbul’dan uçakla İtalya’ya gönderilmesi sırasında düzenlenen küçük törende ise İstanbul Valisi havaalanında, uçağın başındaydı.

Bu görüntüye bakınca kıskanılacak birisi varsa o da İstanbul Valisi’dir diye düşündüm. Kıskanması gereken de herhalde Trabzon Valisi olmalıydı!
X