"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Ah şu bizim ünlüler ve onlarınkiler!

Bazen ben pek bir saf oluyorum.

İzzet Çapa’nın Nuri Sesigüzel söyleşisindeki “Hayvanlara harcadığım parayla iki apartman alırdım” başlığını görünce bir sevindim bir sevindim ki sormayın.
O heyecanla başladım röportajı okumaya.
Nuri Bey hayvan hakları ve sokak hayvanları için nasıl para harcamış, iki apartmanlık parayı nasıl kullanmış onu okuyacağım, sonra da kendisini cümle aleme örnek göstereceğim.
Nerdeeee!
Meğerse Nuri Sesigüzel parayı hayvancılık işinde batırmış.
Profesyonel anlamda bir hayvan çiftliği kurmuş ama olmamış.
Hayal kırıklığımı tahmin edersiniz.
Ama azmettim, yurtdışından da olsa örnek vereceğim.
Ünlü şov kadını Ellen DeGeneres, tacize uğrayan hayvanları tedavi ettiren The Gentle Barn adlı organizasyona maddi destek veriyor.
Eski “James Bond” Pierce Brosnan, Natural Resources Defense Council adlı çevreci grupla çalışarak donanmaların balina, yunus ve fokların ölümüne neden olan sonar sistemlerine müdahale ediyor.
Paul McCartney, PETA’nın hayatlarını hayvan haklarına adayan ünlüler için düzenleyip, hayvanlara maddi destek sağladığı gala gecesini düzenlemiş ve geceye ev sahipliği yapmıştı.
Leonardo DiCaprio, hayvan hakları ve çevreye duyarlı filmleriyle dikkat çeken ünlülerden. Yani hem para hem de zamanını harcayanlardan. Yıllar önce Cannes’da izlediğim The 11th Hour bunlardan biriydi.
Sadece hayvan hakları için değil, çeşitli yardım organizasyonlarına destek veren dünyaca ünlü isimlerin listesini yazsam bunlardan bir gazete çıkar.
Bizden de, sevgi ve iç huzuru dışında bir şey almadan vermeyi bilen birileri eklenecek o uluslararası listeye, buna inanıyorum, bunlardan bir tanesi de HAÇİKO’yla biz olalım diye çalışıyorum.

Klarnetin sesine gelin

Son yılların gözdesi klarnet hem dans ettirir hem hüzünlendirir.
Acayip bir enstrümandır yani.
Festivalinin düzenlemesine değil, bu festivalin neden bu kadar geciktiğine şaşmak lazım.
Notist Müzik tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Klarnet Festivali, Kral Medya ve Kültür Bakanlığı sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleşiyor. Cemal Reşit Rey, İTÜ Mustafa Kemal Amfisi, Tünel Tramvay Sahnesi, Şehir Hatları vapurları, Ortaköy Meydanı da dahil olmak üzere şehrin farklı noktalarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.
Bu gece Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Giora Feidman & Gitanes Blondes “Very Klezmer” konseri var.
Yarın İTÜ MKA’da “Göksun Çavdar Project”, 28 Eylül İTÜ MKA’da “The Secret Trio”yu izleyebilirsiniz. Kapanış ise 29 Eylül’de CRR’de “Master Meeting” ile... Klarnetin efsane ismi Ivo Papazov, vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz, akordiyonun önemli isimlerinden Neshko Neshev ve folk-caz müziğinin en güçlü seslerinden Yıldız İbrahimova, “Master Meeting” projesiyle aynı sahnede olacak.

Filmekimi’nde patlama

Filmekimi günlere sığmıyor. Bu yıl talep öyle fazla ki normalde yarın başlaması gereken festival ek seanslarla bugünden sinemaseverlerle buluşuyor.
12. Filmekimi’nde biletlerin satışa çıktığı ilk gün büyük ilgi gören ve ek seanslarla desteklenen filmler arasınds Past (Geçmiş), Gloria, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Only Lovers Left Alive (Sadece Aşıklar Hayatta Kalır), Like Father Like Son (Benim Babam, Benim Oğlum), Fruitvale Station (Son Durak), Moebius, Blue Is The Warmest Colour (Mavi En Sıcak Renktir) ve Young & Beautiful (Genç ve Güzel) var. Diyelim ki bunlara bilet bulamadınız, tavsiyem yine de şansınızı denemeniz. İlla ki her seansta alınmayan davetiyeler oluyor ve bunlar seanstan hemen önce satışa çıkıyor. Festivalinki hangi sinemalar mı; Atlas, Beyoğlu ve Nişantaşı City’s.

X