"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Ah bu televizyon

Bazen, yaşadığım bir olayın etkisinde kalarak geçmişe dalıp gidiyorum.

Osmanlı padişahlarının hüküm sürdüğü, saraylarda görkemli ziyafetlerin verildiği, dünyanın dört bir yanından konukların Osmanlı usulü ağırlandığı o eski dönemleri düşünüyorum...
Bazen o ziyafetlerin baş konuğu gibi görüyorum kendimi masada, bazen de o muhteşem lezzetleri konuklara sunan aşçıbaşı olarak.
Şundan eminim; o tarihte hayat bugün bizim yaşadığımızdan çok daha zordu. İnsanlar sosyal anlamda daha az hakka sahipti ve zenginle fakirin arasındaki uçurum şimdikinden çok daha derindi.
Buna rağmen, bizim zamanımızdan önce dünyaya gelmiş insanların daha mutlu olduğunu düşünüyorum. Sarayda yaşayanların hayata ilişkin bildikleri, sadece şuradan buradan duyduklarıyla sınırlıydı. O zamanlar bir köylüyü kendi hayatının basitliği ve gösterişsizliği mutsuz etmezdi.
Bugün ise televizyon ve diğer medya araçlarıyla zenginlerin nasıl hayatlar sürdüğünü en ince ayrıntısına kadar takip ediyoruz.
İnsanın sahip olduklarından dolayı mutlu olmak yerine, sahip olamadıkları yüzünden mutsuz olmasının en büyük sebeplerinden birinin de asla yaşayamayacağı ölçüde lüksleri izleyip durması olduğunu düşünüyorum.

ÇUKUROVA ÇORBASI

8 KİŞİLİK
HAZIRLAMA SÜRESİ: 25 DAKİKA
PİŞME SÜRESİ: 30 DAKİKA

MALZEME LİSTESİ
* 4 su bardağı un
* 1 çay kaşığı tuz
* Alabildiğine su
* 250 gr yağsız kıyma
* 1 su bardağı haşlanmış nohut
* 2 tatlı kaşığı biber salçası
* 4 su bardağı et suyu
* 25 gr bitkisel margarin (Ayrıca 3 yemek kaşığı sıvıyağ)
* 1 tatlı kaşığı pul biber
* 1 yemek kaşığı kuru nane
* 2 adet limonun suyu
* 2 çay kaşığı tuz, karabiber

YAPILIŞI
Hamuru hazırlamak için unu yoğurma kabına aktarıp üzerine tuz ve yeterince su ekleyin. Ele yapışmayan, sert bir hamur elde edinceye kadar yoğurduktan sonra 20 dakika dinlendirin.
Hamurdan eşit büyüklükte iki adet beze yapın. Bezeleri oklava yardımıyla, hazır yufka kalınlığında açın. Yufkadan, dikiş yüksüğü ya da ruj kapağı yardımıyla yuvarlak parçalar yapıp bir tepside biriktirin.
Diğer taraftan, kıymanın üzerine tuz, karabiber ve pul biberi ilave edip iyice yoğurun. Hazırladığınız harçtan nohut büyüklüğünde köfteler hazırlayın.
Sıvıyağı teflon tavaya aktarıp köfteleri kızgın yağda 5-6 dakika kadar kızartın. Margarini orta boy bir tavada eritip salça, et suyu, tuz, karabiber ve limon suyunu ilave ettikten sonra kaynatarak çorbanın sosunu hazırlayın.
Nohut ve köfteleri kaynamakta olan sosun içine atıp 15 dakika pişirin. Son olarak önceden hazırladığınız yuvarlak hamurları da aktarıp 10 dakika daha kaynatın. Sıcak sıcak servise sunun.
Bu çorbanın özelliği, içinde bozuk para şeklinde hamurlar olmasıdır. Hamurdan yuvarlaklar çıkarmak için 1 santim çapında herhangi bir kalıptan yararlanabilirsiniz.
X