Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ağzı sarmısak kokuyor diye ameliyat edilmedi

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Darmstadt'ın Eberstadt semtindeki HNO Kliniği Direktörü Prof. Dr. Ralf Reck, ağzı sarmısak koktuğu için 6 yaşındaki Bangladeşli Anika'yı ameliyat etmeyi reddetti. Uzakdoğulu Zaman Ailesi profesörü ırkçılıkla suçladı. Alaverdi TURHAN/DHA

  ALMANYA'nın Darmstadt kentinde 6 yaşındaki Bangladeşli Anika Zaman isimli çocuğun, ağzı sarmısak koktuğu gerekçesiyle ameliyata alınmaması, ülkede yeni bir sağlık skandalına yol açtı.

  Darmstadt'ın Eberstadt semtindeki Kulak, Burun, Boğaz Kliniği'nin Direktörü Prof. Ralf Reck'in, sarmısak kokusunun kendisi dahil, tüm hastane personeli ve hastaları çok rahatsız edeceği düşüncesinden hareketle, minik Anika'yı ameliyat etmedi. Bangladeşli Zaman Ailesi, profesörü ırkçılık yapmakla suçlayarak küçük kızları Anika'yı alarak hastaneyi terk ettiler.

  Prof. Reck'in açık şekilde ırkçı bir tavır sergilediğini belirten Anika'nın babası Mohammed Zaman olayın yaşandığı gün sarmısak yemediklerini söyledi. Zaman, ‘‘Kızım Anika üç yaşından beri bademcikleriyle sorunları vardı. Ancak doktor, kızımızın yaşının henüz küçük olduğunu ve bu nedenle ameliyatın tehlikeli olabileceğini belirterek bademcikleri almaktan vazgeçti. Şu an Anika 6 yaşında ve yine doktora gittik. Dr. Klaus, kendisinin ameliyat yapamayacağını, cerrahi müdahaleyi Prof. Reck'in yapacağını söyleyerek kızımızı hastaneye sevk etti. Temmuz sonunda gidip ön testler yapıldı ve ameliyat tarihi olarak 16 Kasım belirlendi. 15 Kasım saat 08.00'de hastaneye geldik. Bütün gün testler yapıldı. Hastanenin servis doktoru her şeyin iyi gideceğini belirterek eşim Monoara Sultana'nın da yanında kalabileceğini söyledi. Bu arada 4 kişilik bir odaya yerleştirildik. Ben tam hastaneyi terk etmek isterken, daha önce görmediğim Prof. Ralf Reck, servis doktoru ve hemşire tarafından çağırıldım. Ayak üstü Prof. Reck bana, ‘Bakın kızınızı yarın ameliyat edemem. Şimdi gidin pazartesi tekrar gelin. Bu ara sarmısaklı şeyler de yemeyin' dedi. Ben neye uğradığımı şaşırdım. Kendisini anlamadığımı söyledim. O da ‘Anlaşılmayacak ne var. Yediğiniz yemekler farklı ve yanlış. Yemeklerinizde sarmısak bulunduruyorsunuz. Bu durumda ben dahil hepimiz, hatta diğer hastalar bile rahatsız oluyor. Ben kızınızı bu şartlar altında ameliyat edemem. ' dedi. Çılgına döndüm. O gün sarmısaklı yemek yemediğimizi söyledim ırkçılık yaptığını vurguladım. Ancak beni dinlemiyordu bile. Eğer Almanlar sarmısağı kabul etmiyorlarsa, neden burada satılıyor?’’ dedi.

  Olayı daha sonra ev doktoruna anlattığını, olaya inanmadığını, ancak profesörle görüşünce olayın doğruluğunu anladığını ve şok olduğunu söyleyen Zaman sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Bunu asla kabul etmeyeceğim. Hala anlamakta güçlük çekiyorum, bir doktor hastasını sarmısak koktuğu gerekçesiyle nasıl geri çevirebilir?’

  HNO Hastanesinde Prof. Dr. Ralf Reck, yaptığının eleştirilebileceğini bildirerek komik bir savunmada bulundu ve ‘‘Koku diğer hastalar tarafından dayanılmaz yoğunluktaydı. Başka bir ameliyat günü verdim ama çocuğun babası kabul etmedi. Başka bir alternatifim yoktu’’ dedi. Reck, aileden ‘‘yayılan koku’’nun kendisi dahil herkesi rahatsız ettiğini ifade ederken, Darmstadt Sağlık Müdürlüğü olayı doğrulamasıyla birlikte Prof. Reck'i koruma altına aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı