« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ağustosta şampiyon martta matemde

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe'de her sezon sonunda müthiş transferler yapılıyor, güçlü bir takım kuruluyor...

Lig birincisi Galatasaray ile arasındaki puan farkı 15'e çıkıp, şampiyonluk imkansız hale gelince Fenerbahçe dile düştü; taraftarlar karalar bağladı. İnternette açtıkları sayfaları bile uzun süredir yenilemez oldu.

Galatasaray'ın üst üste gelen başarısı FB'nin ‘‘en çok taraftarı olan kulüp’’ ünvanını sarstı. Şükrü Güleç'in, ‘‘Türkiye'de her çocuk FB'li doğar’’ sözü geçerliliğini yitirdi. FB'liler de kabul ediyor bu durumu. Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı Başkanı Aziz Yılmaz, açıkça ifade etmekte sakınca görmedi:

- Son yıllarda yeni jenerasyon GS'li geliyor. İlkokul ve ortaokullardaki çocukların yüzde 70'i GS'li. Genelde ise taraftar sayısında başabaşız. Eskiden en çok taraftar bizimdi.''

Böyle olması da normal. Son dört yıldır, her sezon sonunda müthiş transferler yapılıyor; ‘‘güçlü bir takım’’ kuruluyor; temmuz-ağustos aylarında Fenerbahçeliler havalara zıplıyor neredeyse. ‘‘Bu yıl kesin şampiyonuz.’’

Maçlar başlayıp mart-nisan ayları gelince mateme bürünüyorlar. Sadece taraftarlar mı? Hayır! FB'li spor yazarları da öyle. Onlar da ağustosta şampiyon, martta matemde...

Dahası, ‘‘Fenerbahçe Cumhuriyeti’’ tanımı eskide kaldı; kulüp, iktidarla ilişkilerinde zemin kaybetti. Bir zamanlar Başbakan Şükrü Saracoğlu'nun, iktidar partisi olan AP'nin İstanbul İl Başkanı Faruk Ilgaz'ın kulüp başkanlığı yaptığı FB'den siyasiler uzak duruyor artık.

‘‘Ülke düzeyinde iktidardan düşmeye’’ başladıklarının Fenerbahçeliler de farkında. Birleşik Grup Derneği Başkanı Onur Kayador, bu değişimin 1980'lerde yaşandığına inanıyor:

‘‘FB tarihinde ilk defa 1980'de borçlu kasa çıktı. Müteahhit başkanlar modeli böyle başladı. Özallı yıllarda, futbolu bilmeyen ama cebinde parası olan insanlar takımı yönetmeye kalktı. Paralı başkanlar, etraflarındaki dalkavuklarla yönettiler. FB Başkanlığı reisicumhurluk gibi birşey.

Her gelen başkan hemen 10-15 adamı değiştiriyor. Takımda ne iskelet kalıyor, ne de genç takımdan yetişen futbolculara şans veriliyor! Günlük başarının peşinde koşan insanlar ortaya çıkıyor.’’

BİZİM GRUPTAN KİM

YÖNETİME GİRECEK?

Bugüne değin günlük başarıların peşinden koşulduğu doğru. Ama belki de Fenerbahçe bu kongre döneminde tarihi bir fırsat yakaladı. Şampiyonluk kaçtığına göre, Fenerbahçe yıllardır ilk kez bugünü düşünmek, günlük başarının peşinde koşmak zorunda değil. Şimdi bir mola verip, uzun vadeyi gözetip, kulübü yeniden yapılandıracak projeler geliştirebilirler. Gruplar, kulübü kurtaracak projeler üzerinde çalışabilirler!

Maalesef kongreye iki gün kala, FB'de böyle bir ortam görülmüyor. Bütün kulis, isimler etrafında dönüyor. Başkan adayları Aziz Yıldırım ve Vefa Küçük, kimleri listesine alacak? Bizim gruptan kim yönetime girecek? Hep bunlar konuşuluyor; bununla da kalmayıp herkes birbirini suçluyor.

Yıldırım, ‘‘eskinin hatalarını tekrarlamayacak bir yönetim’’ vadediyor; Küçük ise ‘‘iyi bir ekip kurarak sorunu çözeceğini’’ umuyor. Yıldırım, hatalarına rağmen tesisleşme sözünü yerine getirdiğini savunuyor; Küçük de Oğuz ve Sergen'i takıma yeniden kazandırma atağına geçiyor.

Her iki başkan adayı da FB'nin ‘‘legal hizipleri’’ olan grupları kendi yanlarına çekmek için yoğun çaba harcıyor. Halbuki gruplar, yakın bir zaman öncesine kadar, kulüp yönetimindeki istikrarsızlığın birinci derecede sorumlusu olmakla suçlanıyordu.

GRUPLAR SİYASİ PARTİ YÖNETİM HÜKÜMETTİR

En ağır suçlamaları yöneltenlerden biri, spor yazarı Halit Deringör'dü. ‘‘FB'de aşiret düzeni’’ olduğunu, eskiye göre daha etkin hale gelen grupların kulüp içi demokrasiyi engellediğini savunuyordu. ‘‘Onların beklediği FB'nin şampiyon olması değil. FB şampiyon olursa onlar iktidar olamaz’’ diyor; grupları, kongre üyelerini, çıkar sağlayarak ya da lüks restoranlara götürerek etkilemeye çalışmakla suçluyordu.

Grup yöneticileri ise tam tersine, içinde bulundukları oluşumları, kulüp içi demokrasinin sağlanmasında önemli bir araç olarak görüyorlar. Kadıköy Grubu Başkanı Kazım Bayülken'e göre, ‘‘Gruplar, FB'nin vazgeçilmez parçası. Gruplar partidir. Yönetim hükümettir.’’ Bayülken, üyelere maddi çıkar sağlandığı suçlamasını da reddederken, küçük bir açıklama yapıyor:

‘‘Sadece son üç gün kalmasına rağmen aidatlarını yatırmayan ve bize yakın isimlerin aidatlarını yatırırız. O kadar.’’

Bayülken'in sözleri, gerçeği yansıtıyor. Birkaç ay öncesine kadar aidatını yatırmayan üye sayısı 1300 civarındaydı. Oysa bugün, kongreye iki gün kala aidatını yatırmayan üye kalmadı! Anlaşılan bütün gruplar, aidat yatırma yöntemini uyguladı ve 7 bin 522 üyenin tamamı kongreye katılıp oy kullanma hakkını kazandı. Konuşma sırası üyelerde, oylarıyla FB'nin geleceğine yön verecekler. Fener aşıklarından Orhan Ergüder'in deyimiyle, ‘‘Kabe'nin etrafında tavaf edecekler...’’

EN ÇOK ANLATILAN FENERBAHÇE FIKRASI

‘‘Fenerbahçeli bir şoför, kaza yapmış. Arabasının kırılan farından bir cin çıkmış. ‘‘Dile benden ne dilersin?’’ diye sormuş. Şaşkınlığı hemen üzerinden atan şoför, ‘‘İstanbul'un bütün caddelerini dört şeritli yap’’ isteğinde bulunmuş. Cin, başını kaşımış, ‘‘Bu çok zor, daha kolay birşey iste’’ demiş. Şoför, sevinçle atılmış; ‘‘Fenerbahçe'yi şampiyon yap o zaman.’’ Cin, şöyle bir düşünmüş, yeniden sormuş:

- Pardon, İstanbul'un caddelerini kaç şeritli istemiştin?’’

FENER GRUPLARININ SOYAĞACI

1) BİRLEŞİK FENERBAHÇELİLER VAKFI:

Aziz Yılmaz'ın başkanlığını yaptığı vakıf, FB'deki en büyük gruplardan biri. FB camiasını iyi bilen, kulübün sosyal tesislerindeki iç hizmetleri yakından takip eden yönetici ve üyelerden oluşuyor. FB yönetimindeki sicil kurulu, denetleme kurulu gibi alt kurullara vakıf isim veriyor. Aziz Yılmaz ile Başkan Aziz Yıldırım arasında ‘çete’ ve ‘sülük’ nitelemelerinin kullanıldığı bir tartışma yaşandı.

2) KADIKÖY GRUBU:

1950'li yıllarda kurulan ilk grup. Kurucuları, FB kulislerinin efsanevi isimleri Muhittin Bulgurlu ve Semih Bayülken. 1980'li yılların ortalarına kadar FB kongrelerinde bu iki isim etkili oldu. Sonra Bulgurlu ile Bayülken'in yolları ayrıldı. Semih Bayülken'in yaşamını yitirmesinin ardından Kadıköy Grubu'nun başına, oğlu Kazım Bayülken geçti. Bu grupta deneyimli, yaşlı üyeler çoğunlukta.

3) FENERBAHÇELİLER BİRLEŞİK GRUP DERNEĞİ:

Bulgurlu, Bayülken'den koptuktan sonra ‘‘Birleşik Grubu’’ oluşturdu. Bu grup da daha sonra ikiye bölündü ve Aziz Yılmaz'ın başkanlığındaki ‘‘Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı’’ ile Onur Kayador'un başkanlığındaki ‘‘FB'liler Birleşik Grup Derneği’’ ortaya çıktı. Dernek, vakfa göre daha az sayıda üyeye sahip.

4) 1907 FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ:

3.5 yıl kadar önce kurulan derneğin başkanlığını Murat Özaydınlı yürütüyor. Mustafa Koç, Ali Dinçkök gibi ünlü işadamlarının üye olduğu derneğin, FB'de öbür gruplardan farklı bir ağırlığı bulunuyor. Dernek, bir dönem basketbol takımının sponsorluğunu ve yönetimini üstlenmişti.

5) ALTYAPI DERNEĞİ:

Davut Dişli'nin başkan olduğu bu dernek, FB'nin alt kurullarına da isim veren deneyimli FB'lilerden oluşuyor. Derneğin önemli bir oy potansiyeli bulunduğu belirtiliyor.

6) SARI LACİVERTLİLER DERNEĞİ:

Hulusi Bergü'nün başkanlığındaki bu dernek 2 yıl kadar önce kuruldu. Bu taraftar derneğinin üyeleri, asıl ünlerini FB maçlarında tek tip kıyafetler giymeleriyle yaptılar. Numaralı tribünün ön bölümündeki belli yerlere oturup, farklı pankartlar açmalarıyla tanınıyorlar. Bir dönem hazırladıkları ‘‘Cim bom'un top 10'u’’ pankartı gazetelerde geniş yer bulmuştu.

7) FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ:

Genç taraftarların kurduğu derneğin Başkanlığı'nı Paşa Göktaş yürütüyor.

Yedi büyük grubun dışında, ‘‘Boksörler’’, ‘‘Kürekçiler’’, ‘‘Suadiyeli Fenerbahçeliler’’ ve ‘‘Salı grubu’’ gibi küçük gruplar bulunuyor.

FB ÜYELERİ ARASINDA BİR TEK BERBER YOK

Fenerbahçe üyelerinin arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu başta olmak üzere çok sayıda subay ve kamu görevlisi bulunuyor. Hemen her meslekten insanın üye olduğu Fenerbahçeliler arasında hiç berber olmaması dikkati çekiyor. Fenerbahçe üyelerinin mesleki dağılımları şöyle:

Büyükelçi-Konsolos 14, Belediye Başkanı 10, Belediye görevlisi 22, Milletvekili 35, Subay 71, Emekli subay 61, Yüksek Yargı Organları üyeleri 37, Hakim 25, Savcı 15, Emniyet Müdürü 43, Polis 11, Vali 8, Üst Kademe Devlet Görevlisi 38, Rektör 3, Öğretim üyesi 33, Pedagog 3, Doktor 271, Eczacı 46, Hemşire 1, Mühendis 440, Mimar 112, Memur 16, Mali Müşavir 69, Maliyeci 25, Muhasebeci 77, Müteahhit 165, Gümrük Komisyoncusu 50, Gümrükçü 33, Avukat 158, Banka genel müdürü 10, Bankacı 136, Finans-kuyumcu-döviz-borsa 84, Şirket yöneticisi 361, Ressam 5, Bölge-Federasyon görevlisi 8, Konfeksiyon 49, Tekstil 149, Reklam 36, İşletmeci 109, TV yöneticisi 9, TV Spiker 3, Sanatçı 44, Kaymakam 7, Emlakçı 14, Nakliyatçı 9, İşadamı 13, Turizm-otel-seyahat 137, İthalat-ihracat 63, Sanayici 257, Oto alım-satım-kira-tamir 43, Kaptan 18, Müffettiş 11, Bilgisayar program/satış 19, Sigortacı 65, Elektrikçi 16, Ekonomist 120, Matbaacı 23, Armatör 28, Tercüman 3, Mobilyacı 19, Antrenör-Teknik Direktör 28, Ev hanımı 532, Emekli 509, Öğrenci 266, Ticaret 668, Serbest 953, Gazeteci 82.


Bunları da Beğenebilirsiniz