Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ağustos'ta basın

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 2000 - 00:01

  Basın Konseyi, Ağustos ayının, basına ve basın mensuplarına yönelik saldırı, gözaltı, mahkeme ve toplatma kararlarıyla geçtiğini bildirdi. Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, geçen ay, basın ve basın mensuplarının, bazı kişiler tarafından hedef gösterildiği belirtildi. Açıklamada, sanatçı İbrahim Tatlıses'in bir program sonrasında Show TV Haber Genel Yönetmeni Reha Muhtar'ı hedef göstermesine basın kuruluşları tarafından sert tepki gösterildiği hatırlatıldı. Basın Konseyi'nin de, Tatlıses'in tehditlerinin hiçbir gazeteciyi görevini yapmaktan alıkoyamayacağını, bir basın bildirisiyle kamuoyuna duyurduğu kaydedildi. Basın Konseyi'nin ulusal çapta yayın yapan basın organlarından ve kendisine gelen bilgilerden yaptığı derlemeye göre, Ağustos ayında meydana gelen önemli olaylar şöyle:

  Milli Gazete'nin 2 Ağustos tarihli nüshası, Sadık Albayrak'ın memurlarla ilgili KHK'yı eleştiren, Resul Tosun'un genelev kadınlarının çalışmaları ile ilgili kanun tasarısını konu alan yazılarından dolayı DGM tarafından toplatıldı.

  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, ``10 bin doları nasıl uçtu'' başlıklı haber dolayısıyla, Hürriyet Gazetesi aleyhine 20 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

  Doğan Haber Ajansı Bodrum Muhabiri Yaşar Anter, Zeynep Özal'ın sevgilisi Aydan Deniz ve adamlarının saldırısına uğradı. Feci şekilde dövülen Anter'e, 15 gün iş göremez raporu verildi.

  İzmir bölgesinde yayın yapan Ege TV'ye ait yayın aracı ve merkez binası, kimliği belirsiz kişilerce kurşunlandı.

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Doğan Yayın Holding A.Ş'ye, yayın yoluyla Avukat Emin Atalay'ın kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu,küçük düşürüldüğü ve mesleki onuru ile oynandığı gerekçesiyle İstanbul2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği 2 milyar lira tazminat cezasını onadı.

  Hacıbektaş-ı Veli etkinlikleri sırasında, Yeni Evrensel Gazetesi muhabiri Jülide Kılıç dövülerek gözaltına alındı.

  Ümraniye İGDAŞ önünde ``F'' tipi cezaevlerini protesto etme amacıyla bir grup tarafından yapılmak istenen basın açıklamasını izlemekle görevli Yeni Gündem muhabiri Ergülen Top, polis tarafından gözaltına alındı. Ordu'da meydana gelen bir kavga olayını görüntülemek isteyen BTV kameramanları Temel Aksu ile Hüsamettin Tut, olaya karışanların saldırısına uğradı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı