MANİSA HABERLERİ

Ağustos Ayında Manisa’ya Yeni Bir Müze Yapılacak

IHA
15.07.2015 - 18:14Son Güncelleme :

MANİSA VALİSİ ERDOĞAN BEKTAŞ (SAĞDAKİ) MANİSA'DAKİ 13 AYLIK GÖREV SÜRESİNİ RADYO HİRAŞ'TA RİFAT UYGUR'UN CANLI YAYININDA DEĞERLENDİRDİ

IHA

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş canlı yayın konuğu olduğu Radyo Hiraş’ta, Hiraş Medya Grup Başkanı Rıfat Emin Uygur`un hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Özel’ programında Manisa’da görev yaptığı 13 ayı değerlendirdi.
Vali Bektaş’ın, Hiraş Medya Grup Başkanı Rıfat Emin Uygur’un sorusu üzerine turizmle ilgili yapılan çalışmaları aktardığı sırada, Turizm Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapan Anemon Oteller Zinciri Onursal Başkanı İsmail Akçura’nın Manisa’ya müze yapma sözü olduğunu hatırlatması üzerine telefon ile yayına bağlanan Akçura, projenin hazır olduğunu, Manisa’ya ve Türkiye’ye müze yapımıyla ilgili söz verdiklerini ifade ederek Ağustos ayında müze yapımına başlayacakları müjdesini verdi.
Gündeme dair konuların ele alındığı programda dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Vali Bektaş tarım, sanayi ve turizm alanlarında yapılan çalışmalarda kaydedilen aşamaları anlattı.
Manisa’ya göreve başladığı 13 ayı aşan sürede, motosikletlilerin can güvenliğini sağlamak için getirdikleri kask takma zorunluluğu konusunda başarılı olduklarını ifade eden Vali Bektaş, trafikte en büyük 3 sorunun uykusuzluk, emniyet kemeri takmama ve hız limitlerine uymama olduğunu belirterek, bayram tatili nedeniyle yola çıkacak sürücülerin can ve mal güvenliği bakımından mutlaka trafik kurallarına uymalarını istedi.
Manisa’nın tarım ve sanayideki büyük potansiyeli yanında turizm, özellikle inanç turizmi açısından da büyük bir potansiyeli olduğunu belirten Vali Bektaş, oluşturdukları Turizm Danışma Kurulu’nun yaptığı çalışmalarla eksikliklerin tespit edildiğini ve hangi kuruma görev düşüyorsa bu eksikliği gidermesinin isteneceğini bildirdi.
Gediz’in temizliği ile ilgili yapılan çalışmaları da aktaran Vali Bektaş, “Vali yardımcılarımızdan birini bu iş için görevlendirdim. Yapılan bir araştırmaya göre, Demirköprü Barajının dipten 0-10 metre arasında yükseklikte zirai ilaç ve zirai gübre atıklarının birikmesi sonucu balık yaşamadığı tespit edilmiş. Çalışmalarına başladığımız organik tarımın yaygınlaştırılmasıyla bu kirlilik de ortadan kalkacak. Halen 137 bin dekar alanda yapılan organik tarımı, orta ve uzun vadede 6 milyon dekarın tamamına yaymak istiyoruz. Gediz’in kirliliğinin nedeni zirai ilaç ve gübrelerdir. Büyükşehir Belediyesi MASKİ, Manisa merkez ve Turgutlu ilçelerinin atık su arıtma tesislerini ihale etmiş olup, ihale sonucuna kadar 2 yıl daha bu ilçeler atık suları arıtılmadan Gediz’e akıtmaya devam edecek. 11 belediyenin atık suyu ise artık arıtılarak Gediz’e akıtılıyor. Ramazan ayından sonra dericilerle de bir araya gelip Belediye ile anlaştığımız konuyu kendilerine tebliğ edeceğiz” dedi.
Manisa’nın sahip olduğu zengin jeotermal kaynaklara da değinen Vali Bektaş, Salihli’de 3 bin, Alaşehir’de 4 bin dönüm olmak üzere jeotermal ısıtmalı seracılık ve jeotermal ısıtmalı meyve sebze kurutma tesis yapmak için arayışta olduklarını, ancak bu konuda henüz çok ilerleme kaydedemediklerini belirtti.
Organize sanayi bölgelerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların taleplerine yetişmekte zorlandıklarını söyleyen Vali Bektaş, tarıma elverişli toprakların da bu amaçla kullanılmasına sıcak bakmadığını, Yuntdağı’nda 5-6 bin dekarlık bir alanda ileri teknolojiye dayalı ürünlerin üretileceği OSB kurmak istediklerini bildirdi. Akhisar’da kurulacak Zeytin OSB çalışmalarına da değinen Vali Bektaş, burada 35-40 fabrika ile birlikte prina tesisi de kurulacağını, Manisa’da kalıpçılık sektörünün olduğunu ve sektör olarak adından söz ettirmesi için Zafer Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla yol haritası hazırlandığını, AB projesi için de çalışma yapıldığını kaydetti.
Organik tarımı yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında Türkiye’de organik tarım ile uğraşan 2 binin üzerinde tespit edilen firmaya tek tek mektup yazdıklarını ve yavaş yavaş cevapların gelmeye başladığını ifade eden Vali Bektaş, “Sarıgöl’den Menemen Ovasına kadar olan büyük bir alandan bahsediyoruz. Sulamanın basınçlı borulu kapalı sisteme alınması çalışmamız, kanalda boğulan çocukların da boğulmaması için bir şans. Organik tarım ürünleri fuarı, organik ürün pazarı, perakende tüketim zincirinin de oluşturulması lazım” dedi.
Bazı çalışmaların kısa vadede tamamlanamayacağını belirten Vali Bektaş, orta ve uzun vadede çalışma yapmak gerektiğini ancak önemli olanın çalışmaya ciddi anlamda başlanması olduğunu söyledi.
Vali Bektaş programın sonunda ‘Gesi Bağları’ adlı türküyü eşi Esma Bektaş’a hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Ağustos Ayında Manisa’ya Yeni Bir Müze Yapılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ağustos Ayında Manisa’ya Yeni Bir Müze Yapılacak haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   05:57
  • Guneş
   07:36
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:13
  • Yatsı
   19:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı