KAYSERİ HABERLERİ

AGÜ'den yıllık değerlendirme toplantısı

AA / Murat Asil
19.01.2015 - 15:38Son Güncelleme : 19.01.2015 - 15:39

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Murat Asil

KAYSERİ (AA) - Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, 18 aylık görev süresince yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Sabuncuoğlu, Sümer Yerleşkesi'nde düzenlediği basın toplantısında,, 2013 yılı Mayıs ayında rektör olarak göreve başladıktan sonra AGÜ'yü hakkettiği saygın konuma getirmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.

18 aylık süreçte 400'e yakın bilim insanı, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşla yaptıkları istişareler neticesinde üniversiteyi yeniden yapılandırdıklarını belirten Sabuncuoğlu, "Biz üçüncü nesil üniversite dedik ve bu yolda önemli adımlar attık. Eğitim boyutunda iyi öğrenci ve iyi öğretim üyesini bir araya getirdik" dedi.

Sabuncuoğlu, AGÜ'yü tercih eden öğrencilerin LYS'de ilk 20 bin içinde yer aldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye’deki diğer üniversitelerle karşılaştırdığımızda İstanbul ve Ankara'daki bazı üniversiteler dışında tüm Anadolu, İzmir ve Antalya’daki üniversiteler arasında en iyi performansı sergiledik. Bu yıl, Bilgisayar, Elektrik Elektronik, Endüstri, İnşaat, İşletme, Makine ve Mimarlık olmak üzere toplam 7 bölüme öğrenci kabul ettik. LYS sonuçlarına göre devlet üniversiteleri arasında çoğu bölümde ilk beşte olmak üzere sıralamada yerimizi aldık. Geçen yıl 39 olan öğretim üyesi sayımız, yüzde 12'si yabancı uyruklu olmak üzere 67’ye yükselmiştir. Yabancı uyruklu okutman sayımız geçen seneye oranla yaklaşık yüzde 50 artarak 24 olmuştur. Doktora öğrenci sayımız geçen yıla oranla yüzde 40 artarak 5 olmuştur. Üniversitemize geçen yıl kayıtlı 11 yüksek lisans öğrencisi bulunuyordu. Bu yıl yüksek lisans programlarımıza kayıtlı 19 öğrenci bulunmaktadır. Hedefimiz 2020'ye kadar 230 öğretim üyesi daha bünyemize katıp öğretim üyesi sayımızı 450'ye çıkarmak ve 7 bin öğrenciye ulaşmak."

- "Tersine beyin göçünde 3. sıradayız"

Üniversitelerin kalitesinin bir başka göstergesinin de sahip olduğu nitelikli insan gücü olduğunu belirten Sabuncuoğlu, AGÜ'nün, Ar-Ge ve inovasyon kapsamında, KOSGEB, ORAN Kayseri OSB ve Kayseri Sanayi Odası gibi kurumlarla iş birliği yürüttüğünü kaydetti.

Uluslararası platformda ABD, Kore, Almanya, Litvanya, Pakistan gibi bazı ülkelerle ile işbirliği yaptıklarını ifade eden Sabuncoğlu, şöyle devam etti:

"Öğretim üyesi başına düşen yıllık indeksli makale sayısı 2 ve atıf sayısı 37.5’dir. Üniversitemiz için gurur kaynağı olan bu rakamlar dünya ortalamasının üzerindedir. Bugüne dek öğretim üyelerimizin almış olduğu toplam patent ve lisans sayısı 55’dir. Ayrıca 19 öğretim üyemiz, toplam bütçesi 20 Milyon lirayı aşan 35 projede yer almıştır. Bu yayınlar ile Türkiye'deki üniversitelerin katkat üzerindeyiz. Tersine beyin göçünde de Türkiye'de üçüncü sıradayız. Şu anda tersine beyin göçüyle gelen 16 öğretim üyemiz bize katkı sağlamaktadır."

Sabuncuoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden AGÜ'den yıllık değerlendirme toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 15 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AGÜ'den yıllık değerlendirme toplantısı haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı