KAYSERİ HABERLERİ

AGÜ’de Staj Deneyimi Günü

DHA
24.12.2017 - 11:45Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - ABDULLAH Gül Üniversitesi (AGÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından, öğrencilerin staj deneyimlerini paylaştıkları “Staj Deneyimi Günü” programı düzenlendi.

Sümer Kampüsü Büyük Ambar Konferans Salonu’nda, tamamı İngilizce olarak gerçekleştirilen etkinlik, tüm bölümlere açık olarak düzenlendi. Rektör Profesör Doktor İhsan Sabuncuoğlu’nun da katıldığı etkinlikte, Endüstri Mühendisliği Bölümü ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, geçtiğimiz yaz döneminde yaptıkları stajlara ilişkin tecrübelerini aktardı. Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, kendi staj deneyimlerini anlatarak iş dünyasının beklentileri ile mezunların yetenekleri arasında uyuşmazlıkların olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sabuncuoğlu, AGÜ’nün “yaparak öğrenme” felsefesinin bir gereği olan uzun dönemli stajlar ile iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun mezunlar yetiştirmeyi hedeflediğini, Endüstri Mühendisliği Bölümünün birinci sınıfın sonunda başlayan ve yaklaşık 6 ay süren staj programının buna güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Üniversite mezunlarının büyük bir kısmının eğitimini gördükleri işlerde çalışmadıklarını veya ancak kurum içi eğitimden sonra işe başlayabildiklerini belirten Sabuncuoğlu, iş dünyası ve gerçek hayat projeleri hakkında tecrübe kazandırılmasında stajların önemine dikkat çekti.

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Akgün de konuşmasında, bölümdeki öğrencilerin, birinci sınıf sonundan itibaren başlayan ve toplamda 22 hafta süren üç yaz stajını tamamlamak zorunda olduklarını, geçtiğimiz yaz 22 öğrencinin birinci, 21 öğrencinin ikinci ve 11 öğrencinin son stajlarını yaptığını söyledi.

Akgün, otomotiv, havacılık, mobilya, bilişim ve danışmanlık gibi 15 farklı üretim ve hizmet sektöründe stajların tamamlandığını, son stajların tamamının, birinci ve ikinci stajların ise yüzde 50’sinin Kayseri dışında yapıldığını kaydetti.

Geçtiğimiz yaz öğrencilerin yüzde 20’sinin İspanya, İsveç, Almanya ve Romanya’da stajlarının tamamladıklarını aktaran Akgün, stajların iş bulma konusundaki önemine de dikkat çekti. Geçtiğimiz yaz döneminde, ilk stajını yapan öğrencilerin de dahil aldığı bir çok öğrencinin staj yaptıkları firmalardan iş teklifi aldıklarını ifade eden Akgün, bazı öğrencilerin yurtiçi ve yurtdışındaki firmalarla okul döneminde de maaş karşılığı çalışmalarını sürdürdüklerini, iki öğrencinin geliştirmiş oldukları yazılımlar için iki firmayla sözleşme imzaladıklarını dile getirdi.

Etkinlikte öğrenciler, staj deneyimlerini aktardıkları sunumlarında stajlarda yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi verip, kendi gözlem ve tecrübelerine dayanan stajda yapılması ve yapılmaması gereken hususları anlattı.

FOTOLU

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AGÜ’de Staj Deneyimi Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  04:52
 • Guneş
  06:15
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:07
Sayfa Başı