ANKARA HABERLERİ

Agudan önce işaret dili

Hürriyet Haber
21.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Uzmanlara göre anne ve babaların henüz konuşamayan bebeklerinin derdini anlayıp ağlama krizlerini önlemeleri hayal değil.

Hürriyet Haber

Eğitim ve dil gelişimi alanlarında ABD ve Japonya’da öğrenim gören ve araştırmalar yürüten Yasemin Yusufoff’un kaleme aldığı “Bebek İşaret Dili” kitabında, ailelere minik yavrularıyla işaret dilini kullanarak daha kolay iletişim kurmaları için yol gösterici öneriler yer alıyor.
Bebek işaret dilini ABD’de yıllardır anne ve babaların kullandığını, bunun uzmanlar tarafından “bebek bezinden sonraki en önemli buluş” olarak nitelendirildiğini belirten Yusufoff, “Bebek işaret dili, bebekler akıcı konuşmaya başlamadan önce kendilerini ifade etmelerini sağlayan çok önemli bir araçtır. Bebeklere bu işaretleri öğretmek, baş baş yapmayı ya da öpücük göndermeyi öğretmek kadar kolay” dedi. Yusufoff, bebek işaret diliyle ilgili şu bilgileri aktardı:

Baş baş kadar kolay

“Bebekler zaten 10-12 ay sırasında işaretleri kullanmaya başlar. Ayrıca, aileler de farkında olmasa bile günlük yaşamda sürekli bazı işaretleri kullanır. El kol hareketleri kullanılmadan yol tarif edilebilse de, bu tarif genelde eller kullanılarak yapılır. Bebek işaret dili de bu doğal yöntemin geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu işaretler bebeğe baş-baş yapmak kadar kolay öğretilebilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Agudan önce işaret dili hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2011 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Agudan önce işaret dili haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı