Gündem Haberleri

  AGSP'ye Yunan çekincesi Ankara'nın takibinde

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Türkiye, ABD ve İngiltere arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda anlaşmaya varılan metne Yunanistan`ın çekince göstermesiyle ortaya çıkan gelişmeler, Ankara`da yakından izleniyor.

  Edinilen bilgiye göre, Türkiye, ABD ve AB adına İngiltere arasında``AGSP, hiçbir şekilde ve hiçbir koşulda bir NATO üyesinin menfaatine zarar vermeyecek`` anlayışıyla varılan anlaşma metninde Türkiye açısından bir değişiklik söz konusu olmayacak. Kaynaklar, beklentilerin, bu sorunun AB içinde çözülmesi yönünde olduğu belirtiyorlar.

   Kaynaklar, 6 aydır yürütülen çalışmalar sonunda Kasım ayında Ankara`da yapılan 4. turda varılan anlaşma metninin AB`ye sunulduğunu,bundan sonra topun AB`de olduğunu belirtirken, Ankara`nın şimdilik beklemede olduğunu ifade ettiler.

  Yunanistan`ın, sorunun aşılması çerçevesinde, AB Dönem Başkanı Belçika başta olmak üzere AB yetkilileriyle temas halinde olduğunu kaydeden kaynaklar, müzakereler sırasında Ankara`ya güvenlik konusundatatmin edici güvenceler verildiğini hatırlatarak, Yunanistan`ın ikna edileceğine dair beklentilerini dile getirdiler.

  Yunanistan, metinde milli çıkarlarını korumaya yönelik değişiklikler yapılmasını isterken, konuyu Leaken zirvesine taşımaya hazırlanıyor.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB Genel İşler Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Yunanistan`ın anlaşmaya karşı çıkması durumuna ilişkin olarak, ``Yunanistan yanlış yapar, çünkü Türkiye ne Yunanistan`ı, ne de başka AB üyesinin menfaatini elinden almak, buna zarar vermek gibi bir şey yapar. Kabul etmez, NATO-AB beraberliğine engel olursa o takdirde yazık olur`` diye konuşmuştu.     

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı