Dünya Haberleri

DÜNYA

  AGSK'ya Türkiye kilidi

  Hürriyet Haber
  15 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye'nin geri adım atmaması nedeniyle dün NATO Dışişleri Bakanları tıkandı. Herhangi bir karar alınamadı. Böylelikle Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği konusu Türkiye'ye kilitlendi. Amerika ile İngiltere orta yol arıyor.

  AVRUPA Birliği'nin 'Askeri Müdahale Gücü' oluşturma kararı ve bu kuruma NATO'dan bağımsız bir yapı oluşturma planlarında Türkiye tutumunu değiştirmiyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem dün ABD'li meslektaşı Madeline Albright ile iki kez özel görüşme yaptı. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere AB ülkeleri ise Türkiye'yi AGSK sürecini tıkayan taraf olarak suçladılar.

  Dün NATO toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Cem, NATO'dan bağımsız bir Avrupa ordusunun büyük sorun teşkil edeceğini vurguladı ve 'Burada talepkár olan AB. Kuralları NATO belirlemeli. NATO AB'ye teslim olamaz' dedi. Cem bu söylemiyle oyunun kurallarının AB tarafından değil, NATO tarafından belirleneceğini vurguladı.

  Cem, NATO'nun Washington zirvesinde alınan kararların göz ardı edilemeyeceğini, aynı zamanda Brüksel, Floransa gibi NATO toplantılarındaki hususların da dikkate alınması gerektiğini söyledi. Cem, AB'nin NATO ile irtibatının tam olması gerektiğini, bunun olmaması halinde NATO benzeri bir başka kurumun yaratılması gibi bir durumla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

  Türkiye'nin tutumunda ısrarcı olması nedeniyle bir sonuç bildirisi yayınlanamazken, ABD ve İngiltere, Türkiye'nin de kaygılarını dikkate alan ortak bir çalışma yapacaklarını ve oluşacak öneriyi bugün ittifak ülkelerine sunacaklarını belirttiler.

  Dışişleri Bakanı, dünkü görüşmelerini Ankara ile dirsek temasında sürdürdü. Tüm gelişmelerden, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı ve Başbakan Bülent Ecevit ile Genel Kurmay Başkanlığı'na bilgi verilmesi sağlandı.

  Çakmakoğlu: Tanınmış haklar korunsun

  MİLLİ Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, AGSK konusunda ‘‘Eğer NATO imkán ve kabiliyetlerine başvurulacak ise Türkiye'nin bu oluşumda tam ve eşit haklara sahip olması gerekir’’ dedi. NATO Parlamenter Asamblesi Milletvekili Grubu ile yaptığı görüşmede konuşan Çakmakoğlu, AB, NATO'nun imkán ve kabiliyetlerinden yararlanmak istediği takdirde, Türkiye'nin tam ve eşit haklara sahip olması gerektiğine dair Washington kararlarının gereği yapılmalıdır.’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı