Ağrı'yı CO2 kurtaracak

Hürriyet Haber
05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.09.2000 - 00:01

DÜNYANIN en kaliteli karbondioksit yatağına sahip olan Ağrı'nın kurtuluşu bu ay faaliyete geçecek olan fabrikaya bağlı. 10 trilyon liralık ek yatırımın gerektiği AG-KAR'ın üreteceği sıvılaştırılmış karbondioksit pek çok alanda kullanılacak. Bunun en bilinen kullanım alanı ise kuru buz.

KİŞİ başına yıllık geliri 724 dolarla Türkiye'nin en fakir ili olan Ağrı'nın kötü kaderi, zengin karbondioksit yatağı ile değişecek. Sıvılaştırılmış karbondikoksit fabrikası AG-KAR'ın eylül ayında üretime geçmesi planlanıyor. Fabrika tam entegre olduğu zaman 50 milyon dolar ciroya ulaşacak. Türkiye'nin yılda 1.5 trilyon liralık ithalatına son verecek olan AG-KAR, gerekli yatırımlar yapılırsa ihracat da yapacak.

10 TRİLYON GEREKİYOR

Ağrı ekonomisini canlandıracak somut gelişme, Diyadin'de bulunan sıvı haldeki karbondioksitin sanayi ve turizmde kullanılmasını sağlayacak fabrika. Coladan, seracılığa, cikletten elektrik kablosu üretimine kadar pek çok sektöre hammadde sağlayacak fabrikanın, şu anda fiziki olarak yüzde 85'inin tamalanmış durumda. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en zengin kaynaklarından biri olarak nitelendirilen bu kaynaktan çıkan korbondioksit yüzde 99.9 saflık oranıyla ‘‘dünyanının en kaliteli karbondioksiti’’ olarak nitelendiriliyor.

Ağrı İl Özel İdaresi'nin 15 trilyon lira harcayarak fiziki olarak yüzde 85'inini tamamladığı tesisin, tam entegre bir tesis haline gelebilmesi için 10 trilyon liralık yatırıma daha ihtiyaç duyuluyor. Tesisin üretim kapasitesi ise şöyle: 100 ton/gün sıvılaştırılmış karbondikoksit (CO2) ve 30ton/gün kuru buz.

DİĞER UMUT DAP

Ağrı'nın diğer bir umudu ise DAP (Doğu Anadolu Projesi). GAP'ın (Güneydoğu Anadolu Projesi) başarısından yola çıkılarak oluşturulan DAP, 17 ilde uygulanması gereken tarım ve hayvancılık projelerinden bölgeninin sosyal yaşantısını geliştirmeye, yatırım yapılacak alanlardan kültür merkezlerine pek çok projeyi kapsıyor. Ağrı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Erdal Batmaz, başta Ağrı olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'nde kalkınmanın, yöre halkının da ortak edildiği projelerle gerçekleşebileceğini söyledi.

Batmaz, bu nedenle DAP'ın Ağrı için büyük önem taşıdığını kaydetti. Batmaz, kalkınmada Ağrı'nın sahip olduğu bir diğer kozun da turizm olduğunu vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı