Gündem Haberleri

  Ağrı’daki esrarengiz patlamalar korkuttu

  Aydın DENİZ/IĞDIR (DHA)
  18.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin 5 bin 137 metreyle en yüksek dağı olan Ağrı’dan 10 gündür gece gündüz patlama sesi geldiğini iddia eden köylüler, valiliğe başvurdu.

  Ağrı Dağı’nın kuzey tarafında 4 bin metre yükseklikte bulunan Korhan Yaylası’ndaki Korhan Köyü’nün Muhtarı Habip Çakar, patlamalar nedeniyle dere yatağının açıldığı ve Selan mevkiindeki meranın adeta ikiye bölündüğünü iddia etti. Muhtar Çakar, "Patlamalarla birlikte büyük kayalar, çamur ve kirli sular aşağı doğru akıyor" diye konuştu. Son olarak 1840 yılında volkanik püskürmenin meydana geldiği, Ağrı Dağı sönmüş bir volkan kabul ediliyor. Bununla birlikte dağın kuzey yamaçları üzerinde, 5 bin metre yükseklikte, yaklaşık bir hektar kadar küçük bir alanda sülfür yarıkları aktif durumda bulunuyor.

  Iğdır Vali Vekili Gökhan Gürbüz, aşırı sıcaklar nedeniyle Ağrı Dağı’nın yüksek kesimlerindeki kar ve buzulların eridiğini belirterek, "Patlama gibi olan gürültü, dağdan gelen suların neden olduğu gürültüdür. Dağ eteklerine birkaç kaya parçası düşmüş" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı