Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ağrı Dağı'na 3 gölet yapılıyor

  Aydın DENİZ/IĞDIR, (DHA)
  09 Şubat 2011 - 11:04Son Güncelleme : 09 Şubat 2011 - 11:04

  IĞDIR İl Özel İdaresi, kuraklığa karşı ’Türkiye’nin çatısı’ olarak nitelendirilen Ağrı Dağı’na her biri 40 bin metreküp su tutacak 3 gölet yaptırıyor.

  İl Özel İdare Müdürlüğü Tarımsal Hizmetler Müdürü Orhan Şaban, deniz seviyesinden 5 bin 137 metre yükseklikteki Ağrı Dağına göletleri, kuraklığa karşı önlem amaçlı yaptırdıklarını söyledi. Ağrı Dağı’nın 1400 rakımındaki Karakoyunlu İlçesi’ne bağlı Bulakbaşı Köyü’ndeki göleti tamamladıklarını şu an yine Karakoyunlu İlçesi’ne bağlı 1070 rakımdaki Aktaş Köyü’nde çalışmaların devam ettiğini bildiren Orhan Şaban, şöyle dedi:

  "İkinci gölet bitirildikten sonra 1750 rakımda üçüncü bir gölet yapacağız. Ağrı Dağı’nda eriyen kar suları bu göletlerde toplanacak. Kuraklık olursa Ağrı Dağı’na çıkan yaylacıların yanı sıra çevre köylerdeki besicilere ait hayvanlar yararlanacak. Göletler bölge hayvancılığı açısından çok önemli. Ayrıca olası içme suyu sıkıntılarına karşı depo olarak kulanılacak."

  Göletlerin her birinin gövde kısmının 200, yüksekliğin ise 6 metre olduğunu vurgulayan Orhan Şaban, toplanacak su miktarının 40 bin metreküp dolayında olacağını söyledi. Orhan Şaban, göletlerin etrafının çitle çevrilip vanadan hayvanların su içeceği yalaklara su verileceğini de bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı