Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ağrı’da hasar tespit çalışmaları başladı

  AĞRI, (DHA)
  13 Mayıs 2010 - 14:55Son Güncelleme : 13 Mayıs 2010 - 14:55

  SAĞANAK yağış nedeniyle derelerin taşması sonucu üç mahallenin sular altında kaldığı Ağrı’da hayat devam ediyor. Kızılay tarafından kurulan çadırlara yerleştirilen selzedeler, Mehmetçik tarafından kurulan çadır mutfaktan yemek alıyor. Sel sularının çekilmesinin ardından Valilik 500 personelle hasar tespit çalışması başlattı.

  Kent merkezinden geçen Murat Nehri ile Taşlıçay Deresi’nin taşması sonucu Fırat, Yüzüncü Yıl ve Gazi Mahalleleri’nde yüzlerce ev ve işyeri sulara gömüldü. Can kaybının yaşanmadığı selde, suların çekilmesinin ardından çalışmalara hız verildi. Yüzlerce selzede dün geceyi okulların pansiyonlarında ve Kızılay tarafından kurulan 40 çadırda geçirdi. Selin hemen ardından Mehmeçik 3 bin kişilik seyyar mutfak kurarak selzedelere üç öğün yemek dağıtmaya başladı. Sel sularının çekilmesinin ardından Valilik 500 personelle hasar tespit çalışması başlattı. Vali Vekili Murat Güven, çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. Güven, “Dün sabah itibarıyla yağışların durması bizim için iyi bir fırsat oldu” dedi. Afet ekibinde 6 arazöz, 4 kazıcı, 2 dozer, 8 kepçe, 10 vidanjör, 1 yükleyici, 11 kamyon, 2 kanal açıcı, 4 itfaiye aracı, 12 ara kazıcı ve 2 seyyar mutfağın yer aldığını belirten Vali Vekili Murat Güven, yağışların durması ve sel sularının çekilmesiyle, 500 personel tarafından sürdürülen hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

  KIZILAY'DAN 403 ÇADIR

  Bölgeye yağışın ardından hemen ulaştıklarını ve toplam 403 çadır ile birlikte battaniye ve yemek dağıtımı yapıldığını anlatan Kızılay Grup Başkanı İsmail Yağcı şöyle konuştu:

  “Sel mağduru vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için aralıksız çalışıyoruz. Bölgeye toplam 403 çadır ve 600 battaniye ile kuru gıda dağıtımı yaptık. Ağrı kent merkezindeki Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde 40 çadır kurduk. Vatandaşlarımız kısmen geldi, gelmeye de devam ediyor. Elazığ ve Ankara’dan takviye ekip geliyor. Şimdilik 70 kişilik ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

  VATANDAŞ EVİNDE

  Öte yandan sel sularının çekilmesini fırsat bilen vatandaşlar da kendi imkanlarıyla evlerinin içindeki suları boşaltmaya başladı. Bazı vatandaşların YİBO’lara ait yurtlarda kaldığı sel felaketinde, birçok insan evini terk etmek istemedi. Kızılay’ın kurduğu çadırlara rağbetin az olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Evlerimizi teslim edecek kimse bulamadığımız için yurtlarda ve çadırlarda kalmadık” diye konuştu.
  Ayrıca yağış neadeniyle trafiğe kapanan Ağrı- Van Karayolu da geliş- gidiş olarak trafiğe açıldı.

  KAĞIZMAN'DA 45 EV VE AHIR HASAR GÖRDÜ

  Kars’ın Kağızman ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Akyayla Köyünde günlerdir etkili olan sağanak yağış nedeniyle dün 45 ev ve ahır ağır hasar gördü, 25 hayvan telef oldu. Evlerine giremeyenler geceyi traktörlerin römorklarında geçirirken, yağmurdan korunmak için üzerlerine naylon örttü. Köylüler bir haftadır sürekli yağmur yağdığını belirterek, karayolunun kapalı olması nederniyle ilçeye gidemediklerini söyledi. Akyayla Köyü Muhtarı Hamza Altay, “Köydeki 40 evin toprak damlı olan bacaları çöktü. Evi hasar görmeyenler ise koktukları için içeri giremiyor. Ne yapacağız bilmiyoruz. Devlet bize yardım etsin. Şu ana kadar yardımımıza kimse gelmedi” diye konuştu
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı