Ege Haberleri

EGE

  Ağlatan buluşma

  Nesrin COŞKUN / İZMİR (DHA)
  08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.2011 - 20:10

  Akciğer rahatsızlığı bulunan Valentina Karadjhov’a doğum yapması halinde ölebileceği bildirildi. Genç kadın Türkiye’ye geldi, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde bir erkeek bebek doğurdu. Genç kadın 100’üncü gününde eşi oğlunu kucağına aldı.

  MOSKOVA’da yaşayan, sırf çocuk sahibi olabilmek için ikinci evliliğini makine mühendisi Mihail Karadjhov (32) ile yapan Gagavuz Türkü Valentina Karadjhov, ölüme meydan okudu. Ülkesindeki doktorlar gebeliğinin 4. ayında pulmoner (akciğer) hipertansiyon tanısı koydukları Valentina Karadjhov’a, bebeğini aldırmaması halinde ölebileceğini söyledi, doğuma izin vermedi. Ancak Karadjhov, 10 yıldır bebek özlemiyle yanıp tutuştuğunu belirtip ölümü göze aldı, kürtaja izin vermedi.
  Ege’de titiz bakım
  Gebeliğini sürdürmede ısrar eden genç kadın, bir Türk’le evli olan İzmir’de yaşayan ablası Sevgi (Swetlana) Dalçiçek’ten yardım istedi. Ablası ve eniştesi Selim Dalçiçek  Ege Üniversitesi Hastanesi’ni önverince geenç kadır İzmir’e geldi. Ancak Ege Üniversitesi Hastanesi’nde doktorlar Rus meslektaşlarının dediklerini tekrar etti. Pulmoner Hipertansiyon Konseyi de doğum yapsa bile sonra da ölüm riskinin yüksek olduğunu bildirdi, gebeeliği sonlama kararı aldı. Karadjhov, bebeğinden vazgeçmeyeceğini söyleyince Kardiyolog Doç. Dr. Meral Kayıkçıoğlu, geçen 28 Eylül’de yoğun bakıma yatırdı. Çok titiz ve zorlu bir süreç geçirildi, Karadjhov, geçen 22 Kasım’da uğruna ölmeyi göze aldığı erkek bebeğini dünyaya getirdi.
  Kucağına alabildi
  41 santim boyunda, bir kilo 750 gram ağırlığında doğan, babasının adı verilen Mihail, geçtiğimiz günlerde taburcu edildi, bakımını teyzesi Sevgi Dalçiçek üstlendi. Bebeğini doğurduktan sonra ve taburcu edildiği gün yoğun bakımda birkaç dakika görebilen anne Karadjhov, hastanhedeki 100’ncü günde onu kucağına aldı, eşiyle seyretti, öpüp kokladı.
  Bebeğini çok özlediğini, iyileşip eve çıkmayı ve birlikte olmayı istediğini belirten genç anne, “Rusça’da olmasa da oğluma Ege adını da verdim. Hastanede ona ‘Kardiyoloji bebeği’ diyorlar. Herkes bize çok destek oluyor” dedi.
  Bebeğin tedavi faturası karşılığında eniştesinin 24 bin liralık borç senedi imzaladığını, kendisininkinin daha yüksek tutacağını belirten Karadjhov, Rus hükümetinden herhangi bir yardım alamadıklarını, destek gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı